20.06.2018 06:08
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Počasí Studený a vlhč...
Počasí Teploty mírně n...
Počasí Květen začne te...
Počasí Po polovině týd...
Poslední články
· Výhled z 19.6.2018
· Ke čtvrtečním bou...
· Výhled ze 17.6.2018
· Tropy se vrátí, su...
· Výhled z 14.6.2018
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [7]
· Informační zpráva... [16]
· Meteolisty č. 51 (Z... [14]
· Ročenka 2017 [74]
· Informační zpráva... [48]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Přepovědní modely

METEOROLOGICKÉ A KLIMATICKÉ NUMERICKÉ MODELY

Stručně: Tato stránka vám nabízí komplexní informace o tom, co je to předpovědní numerický model, co znamená a jak pracuje v dnešní moderní době. Též stránka nabízí výčet jednotlivých druhů předpovědních modelů, jejich stručný popis a domovskou stránku, na které je možné najít o modelu další informace nebo také jeho výstupy v podobě předpovědních map či grafů.


> O modelech obecně

Co je to numerický model?

Numerický model obecně, je výkonná výpočetní technika, která zpracovává obrovské množství naměřených meteorologických dat a pomocí složitých matematických rovnic vypočítává na základě těchto dat data vypovídající o chování počasí v budoucnosti, tzn. odhaduje na základě daných dat vývoj počasí v budoucnu. Numerické modely se dělí na globální a regionální, dále na modely meteorologické s krátkodobou až střednědobou předpovědí a klimatické modely s dlouhodobou specifickou předpovědí. Data jsou v dnešní době velmi rychle odesílána na servery a jsou prezentována i na internetových stránkách, přebírají je meteorologické organizace a služby či jsou dále reprodukována a zobrazována na dalších webových stránkách s vlastním grafickým zpracováním. Provozovateli a vývojáři numerických modelů jsou zpravidla meteorologická centra nebo meteorologické organizace jednotlivých států. Některé modely vlastní soukromé instituce a minimálně některé jejich výstupy jsou tak dostupné pouze za poplatek.

Dělení numerických modelů:

1) Globální - pracují v menším rozlišení a počítají předpověď prvků pro celý Svět či větší regiony (kontinenty). Jsou tedy méně podrobné, avšak jsou základním vodítkem pro obecnou prognózu prvků nad danou oblastí. (Příkladem jsou zejména modely GFS, ECWMF, ICON nebo GEM - bude objasněno dále).

2) Regionální - pracují pro užší území, regiony a to zpravidla jednotlivé státy. Poskytují podrobnější prognózu prvků pro daná menší území a upřesňují tak pro tyto lokality globální modely. (Příkladem jsou zejména modely Aladin pro naše území či pro Slovensko, dále COSMO, WRF či HIRLAM - bude objasněno dále).

3) Meteorologické - poskytují předpověď meteorologických prvků den po dni pro dané území (rozsáhlé či méně rozsáhlé, viz dělení výše) v podobě prognózy konkrétního vývoje prvků. Obsahují zpravidla prognózu veškerých prvků, byť záleží na druhu modelu. Meteorologickými modely jsou například modely uvedené u členění výše, které budou popsány šířeji níže. Modely poskytují též varianty prognózy dle několika jejich běhů/výstupů (tzv. Ansámly, viz též ensemble).

4) Klimatické - poskytují předpověď základních meteorologických prvků a to zpravidla jejich odchylek od standardů (normálů) pro dané území v podobě prognózy pro rozsáhlejší území či globálně celý Svět na delší časové období, zpravidla měsíce. Takovými modely jsou například a zejména CFS nebo IRI.

Objasnění základních pojmů:

Výstup modelu - nebo též "běh" modelu znamená každou aktualizaci jeho předpovědních dat k danému termínu. Modely pracují jednoznačně ve světovém čase UTC (u nás při zimním čase přičítáme k tomuto času 1 hodinu, při letním čase 2 hodiny) a aktualizují své výstupy čtyřikrát nebo dvakrát denně vždy v 00, 06, 12 a 18 UTC nebo v 00 a 12 UTC. Klimatické modely aktualizují svá data zpravidla jednou denně nebo i za delší období dle podmínek za delší časové období.

Ensemble modelu - či též ansámbl je pravděpodobnostní prognóza prvků daného modelu (zpravidla základních, teplot a srážek) a jde o souhrn veškerých výstupů daného numerického modelu s vytyčením jejich průměru a vztahu k dlouhodobému normálu za třicetiletá období (nyní jde o období let 1981 až 2010).

Meteogram - je předpověď základních meteorologických prvků pro danou lokalitu na kratší či delší období. Tyto výstupy v podobě grafů poskytují některé numerické modely. V případě klimatických prvků jde o tzv. klimatogramy. Jinak každý model poskytuje své výstupové předpovědní mapy.

Modelová mapa - je slepá mapa, zpravidla pouze se zakreslenými hranicemi států nebo případně okresů států (zejména v případě regionálních předpovědí), na které jsou prezentovány předpovídané meteorologické/klimatologické prvky pro dané území od daného modelu či dle zpracování určitého serveru. Tyto mapy většinou obsahují barevné pole se znázorněním hodnot dle uvedené stupnice nebo též přímo zakreslení hodnot v mapě.


> Popis základních numerických modelů

Základními numerickými modely jsou:

A) GLOBÁLNÍ

 • GFS (GEFS)
 • CFS
 • ECMWF
 • ICON
 • APREGE
 • GEM
 • NAVGEM
 • NOGAPS
 • JMA
 • NMME
 • NCOM
 • CM2

B) REGIONÁLNÍ

 • ALADIN
 • MEDARD
 • COSMO
 • HIRLAM
 • COAMPS
 • WRF/NMM

Data z těchto modelů najdete veřejně dostupná na internetu v různých podobách dle zpracování daného serveru, čerpají z jejich dat také meteorologické organizace.

Model GFS (Global Forecast System)

Model je provozován NCEP (National Centers for Environmental Prediction) a pracuje s obrovským množstvím dat, ze kterých vypočítává předpověď různých prvků pro celou Zemi. Jde o teplotu vzduchu v různých hladinách atmosféry, teplotu rosného bodu, srážkovou činnost včetně sněhových srážek a sněhové pokrývky, tlaku vzduchu, větru a jeho nárazů, vlhkost v půdě, stav ozónu a mnohé další. Model pracuje v síti s horizontálním rozlišením gridových bodů 28 kilometrů. Model GFS v sobě zahrnuje 4 model: atmosférický, oceánský, půdní a mořského ledu. Modely dohromady v rámci GFS poskytují komplexní informace o chování atmosféry v dalších dnech (rozsah 16 dnů) a model je centrem neustále vyvíjen a zlepšován tak, aby bylo možno dosahovat přesnějších výsledků. Výstupy GFS se objevují v různých podobách na mnoha světových stránkách. Nejznámější je zpracování dat od německé Wetterzentrale.de, která spustila v roce 2017 novou stránku (stará je v provozu na adrese old.wetterzentrale.de). Dále jde o servery Wetter3.de, Modellzentrale.de, Meteociel.fr, Wxcharts.org a mnohé další. Model poskytuje data v mapách a grafech (tzv. meteogramech pro definované lokality).

Webová stránka modelu: NCEP NOAA - GFS.

Model GFS předpovídá také:

 • Teplotu vzduchu (různé hladiny) a rosný bod
 • Tlak vzduchu
 • Rychlost a směr větru + nárazy (různé hladiny)
 • Srážky a jejich akumulaci či druh (různé druhy včetně sněhových)
 • Vlhkost půdy

Ukázka předpovědní mapy modelu GFS:

Obr. 1 Předpovědní mapa minimálních teplot dle modelu GFS, zpracování: wetterzentrale.de

Ukázka předpovědního grafu modelu GFS:

Obr. 2 Předpovědní graf (meteogram) modelu GFS, zpracování: wetterzentrale.de

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model GEFS patří též NCEP a jde o model s ansámblovými prognózami, což znamená, že prognóza je složena z 21 samotných běhů prognóz a umožňuje tak ukázat míru nejistoty při předpovědi počasí. Model tvoří více prognóz z původních pozorování v podobě souboru a každá je určitým způsobem odlišná a něčím narušená. Tím dojde k pokusu kvantifikovat možné nejistoty. To je smyslem tzv. ansámblových prognóz (ensemble prognóz).

Model ECMWF (European Center for Medium-Range Weather Forecasts)

Provozuje ECMWF, v překladu model Evropského Centra pro střednědobé předpovědi je dalším velmi známým modelem pro předpověď základních meteorologických prvků na další dny (15 dní). Model předpovídá základní meteorologické prvky jako jsou teplota v hladině 850hPa, tlakové pole a další. Model aktualizuje své výstupy dvakrát denně.

Ukázka předpovědní mapy modelu ECMWF:

Obr. 3 Předpovědní mapa modelu ECMWF a předpověď teploty v 850hPa, zpracování: tiempo.com

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model CFS (Climate Forecast System)

Model sestavilo a provozuje několik desítek vědců v rámci NCEP. Tento model nabízí střednědobou a i dlouhodobou předpověď mnoha prvků v hodinovém kroku pro celý Svět. Model pracuje s rozlišením 56km kolem Země. Používá nejnovější vědecké postupy pro příjem naměřených dat z různých zdrojů (balóny, povrchová měření, satelity, letadla aj.). Model též nabízí klimatickou předpověď odchylek teplot a srážek od normálu pro následující měsíce a ucelená tříměsíční období. Vzhledem k tomu, že model předpovídá na velmi dlouho dopředu je nutné i s přihlédnutím ke kvalitě počítat s tím, že úspěšnost prognóz bude nižší. Pro lepší odhad počátečních podmínek modelu (režim tzv. reforecast CFS) byla použita CFSR data. Jde o generování reforecastů pro minulé předpovědi. Tato data byla použita pro kalibraci klimatologií s použitím pro sezónní prognózy CFS (nyní verze CFSv2. Data CFS a CFSR tvoří dohromady systém CFSRR (Climate Forecast Systém Reanalysis and Reforecast). Výsledná data z modelu jsou veřejně dostupná na některých stránkách, zejména se jedná o stránky s českou verzí weatheronline.cz (zde najdete výstupy dalších hlavních počítaných modelů) a v případě sezónních prognóz jsou výstupová data dostupná na domovské stránce provozovatele, tedy NCEP (viz níže).

Webová stránka modelu: NCEP NOAA - CFS.

Model CFS předpovídá také:

 • Teplotu vzduchu ve 2 metrech
 • Atmosférické srážky
 • Tlak vzduchu a vítr

Ukázka předpovědní mapy modelu CFS - předpověď:

Obr. 4 Předpovědní mapa srážek pro Evropu dle modelu CFS, zpracování: weatheronline.cz

Ukázka předpovědní mapy modelu CFS - sezónní odchylky:

Obr. 5 Předpovědní mapa modelu CFS s odchylkami teplot od normálu pro sezónu 3 měsíců, zpracování: ncep.noaa.gov

Druh modelu: Meteorologický/Klimatický. Typ modelu: Globální

Model NOGAPS (Navy Operational Global Atmospheric Prediction Systém)

Provozuje NOAA (National Oceanic nad Atmospehric Administration) pod vedením několika vědců. Model plní námořní a atmosférické požadavky. Model předpovídá mnoho prvků pro atmosféru i pro oceán a k dispozici jsou údaje po šesti hodinách. Z hlediska prognózy týkajících se oceánu předpovídá například salinitu pro veškeré oceány a moře na Světě

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model ARPEGE

Je model francouzské meteorologické organizace Meteo France. aktualizace jeho výstupů probíhá čtyřikrát denně, kromě výstupu z 06 UTC předpovídá na 102 hodin dopředu, v případě uvedeného výstupu jen na 72 hodin. Model předpovídá základní meteorologické prvky, pro Spojené Království předpovídá i některé další prvky.

Webová stránka modelu: Meteo France - ARPEGE

Ukázka předpovědní mapy modelu ARPEGE:

Obr. 6 Předpovědní mapa akumulace srážek od modelu ARPEGE, zpracování: theweatheroutlook.com

Model ARPEGE předpovídá pro Evropu:

 • Teplotu vzduchu ve 2 metrech
 • Srážky a sněhové srážky
 • Směr a rychlost větru

Pro Spojené Království předpovídá dále:

 • Akumulaci srážek
 • Pokrytí oblohy oblaky
 • Nárazy větru
 • Tlak vzduchu
 • Relativní vlhkost

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model ICON (Icosahedral Nonhydrostatic)

Je německý model provozovaný německou meteorologickou organizací (DWD - Deutscher Wetterdienst). Předpovídá pro Evropu, střední Evropu a další detailnější lokality do 180 hodin dopředu, v případě některých výstupů pro určité regiony na 120 hodin. DWD jako jedna z mála meteorologických služeb provozuje model na bázi globální (NWP), který není omezen plochou (zpravidla jednoho státu). Modelu předcházel model GME, který zahájil provoz roku 1999. Operační verze současného modelu ICON 2 má průměrnou plochu 173km2. Model ICON předpovídá mnoho prvků, například teplotu vzduchu v různých výškách, tlak vzduchu, srážky a jejich akumulace, oblačnost, vítr v různých výškách a jeho nárazy a další prvky.

Webová stránka modelu: DWD - ICON.

Model ICON předpovídá:

 • Teplotu vzduchu (různé hladiny)
 • Tlak vzduchu
 • Srážky a jejich akumulaci + druh
 • Směr a rychlost větru (různé hladiny) a nárazy
 • Průběh počasí
 • Relativní vlhkost vzduchu

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model JMA (Japan Meteorological Agency)

Je model japonské meteorologické služby (stejnojmenně JMA), který předpovídá základní meteorologické prvky na několik dní dopředu pro Evropu či v detailu její určité oblasti a též pro Severní Ameriku. Předpovídá teplotu vzduchu ve 2 metrech, v 850 hPa, vítr v 10m 300hPa a v 850hPa a též srážky včetně jejich akumulace. Model JMA byl dříve nazýván jako GSM (Global Spectral Model) sloužící pro denní předpověď, týdenní předpovědi (do 11 dnů) a informace o tropických cyklonách. Japonská služba provozuje i další modely v rámci NWP a to MSM (Meso-Scale Model), LFM (Local Forecast Model) a GEPS (Global Ensemble Prediction Systém).

Účelem MSM jsou meteorologické výstrahy a velmi krátkodobá předpověď srážek a další speciální prognózy. Účelem modelu LFM jsou letecké předpovědi počasí a totéž co je náplní modelu MSM. Model GEPS slouží k předpovědi tropických cyklon, upozornění na nebezpečné počasí, týdenním prognózám a měsíčním prognózám (sezónním) v rámci ansámblových prognóz. JMA provozuje i další modely.

Webová stránka modelu: JMA - NWP (Numerical Weather Prediction)

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model GEM (Global Environmental Muliscale Model)

Jde o integrovaný prognostický a datový asimilační systém, který je vyvíjen v RPN (Recherche en Prévision Numérique v oddělení meteorologického výzkumu a v kanadském meteorologickém centru (CMC). Společně se systémem NWS (model GFS, viz výše) s předpovědí až na 16 dní. Společně s tímto modelem jde o integrovaný prognostický systém (IFM) Evropského centra pro střednědobé předpovědi (ECMWF) s předpovědí na 10 dní dopředu. Je jeden z pěti celoplošných modelů se synoptickým měřítkem. Model GEM je též znám jako GDPS (globální deterministický předpovědní systém) dnes slouží pro střednědobou předpověď pro celý Svět. Varianta modelu GEM známá jako GEPS (Global Predictive Prediction Systém), který běží vedle modelu GFS a tvoří tak NAEFS (North American ensemble Forecast Systém). GEM byl vyvinut pro potřeby předpovědí Kanady na další roky. V dnešní době jde o regionální předpovědi na kratší dobu, globální střednědobé předpovědi a asimilaci dat. V budoucnu se plánuje rozšíření uplatnění modelu.

Model GEM předpovídá zejména:

 • Teplotu vzduchu ve 2m a 850hPa a rosný bod
 • Tlakové pole
 • Atmosférické srážky a jejich akumulaci
 • směr a rychlost větru

Webová stránka modelu: CMC - model GEM

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Globální

Model WRF/NMM (Weather Research and Forecasting model/Nonhydrostatic Mesoscale Model)

Model předpovídá ve čtyřech denních výstupech na 72 hodin dopředu. Je počítán nyní na rozloze 5km. Model slouží provozním prognózám i pro potřeby atmosférického výzkumu. Nabízí mnoho aplikací v různých měřítkách (až do tisíců kilometrů). Model je rozvíjen ve spolupráci několika center a to NCAR (National Center for Atmospheric Research), NOAA (National Oceanic nad Atmospheric Administration) prostřednictvím NCEP (National Centers for Environmental Prediction) a FSL (Forecast Systems Laboratory) či některých dalších. Model WRF umožňuje pracovat s reálnými údaji a tvořit skutečné prognózy, ale také smyšlené atmosférické podmínky pro výzkum. Dnes využívá model NCEP nebo další centra na mezinárodní úrovni. Mezi jeho uživatele patří více než 150 zemí. Model je využíván po celém Světě pro výzkum i prognózu. Model patří ovšem oproti výše uvedeným k regionálním modelům a předpovídá pro omezená území, například pro Německo a okolí.

Webová stránka modelu: MMM - model WRF

Model předpovídá zejména:

 • Teplotu vzduchu (různé hladiny)
 • Tlak vzduchu
 • Směr a rychlost větru (různé hladiny), nárazy
 • Relativní vlhkost vzduchu (různé hladiny)
 • Atmosférické srážky a jejich akumulaci
 • Oblačnost (různá patra, pokrytí oblohy)
 • Globální záření
 • Sníh a jeho akumulaci

Ukázka předpovědní mapy modelu WRF:

Obr. 7 Předpovědní mapa výšky sněhové pokrývky k danému termínu od modelu WRF, zpracování: modellzentrale.de

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model COSMO (Consortium for Small-scale Modelling)

Model byl vyvinut v roce 1998 a provozuje ho německá meteorologická služba DWD (Deutscher Wetterdienst). Tento model předpovídá různé meteorologické prvky pro omezené území, například pro Německo a okolí a několik málo dní dopředu. Oproti jiným modelům se liší v tom, že jeho výstupy (aktualizace) jsou prováděny v tříhodinovém taktu a nikoli v šestihodinovém. Takže výstupy modelu jsou v 00, 03, 06, 09 UTC atd. Cílem modelu je vyvinout, zdokonalovat a udržovat nehydrostatický atmosférický model s omezenou plochou. Tento model slouží pro provozní i výzkumné účely členů. Členy jsou i jiné meteorologické služby než je vývojářská DWD, například jde o Švýcarsko, Itálii, Polsko, Rusko či Izrael a některé další. Model COSMO je tedy akademickou komunitou.

Webová stránka modelu: COSMO Model

Model COSMO předpovídá zejména:

 • Teplotu vzduchu a rosný bod (různé hladiny)
 • Tlak vzduchu
 • Směr a rychlost větru (různé hladiny)
 • Relativní vlhkost vzduchu
 • Atmosférické srážky a jejich akumulaci (kapalné i sněhové)
 • Oblačnost (různých pater a celkovou)

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model ALADIN (Aire Limitée Adaptation Dynamique Development International)

Tento model je typicky regionálním modelem, který využívá mimo jiné náš stát a provozovatelem je ČHMÚ (Český Hydrometeorologický Ústav) a dále Slovensko prostřednictvím SHMÚ (Slovenský Hydrometeorologický Ústav). Model Aladin předpovídá pro omezené území základní meteorologické prvky jako je teplota vzduchu, srážky, vítr a oblačnost. V posledních letech byl model zdokonalován a předpovídá i některé vedlejší prvky. Též byly jeho výstupy v nedávné době rozšířeny o další předpovědní termíny a předpovědní mapy jsou tak dostupné po 3 hodinách. Vedle výstupových map umožňuje model předpověď grafickou v podobě meteogramu pro konkrétní definovanou lokalitu - větší města.

Webová stránka modelu: ALADIN - mapy CZ, ALADIN - Meteogramy CZ, ALADIN - Mapy SK, aladin - Meteogramy SK.

Model Aladin předpovídá:

 • Teplotu vzduchu v 2 metrech
 • Oblačnost celkovou a dle pater
 • Atmosférické srážky
 • Směr a rychlost větru s vyznačením nárazů
 • Relativní vlhkost vzduchu
 • Ventilační Index

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Ukázka předpovědní mapy a grafu modelu Aladin:

Obr. 8 Předpovědní mapa směru a rychlosti větru včetně nárazů od modelu Aladin pro ČR, zpracování: chmi.cz

obr. 9 Předpovědní graf (meteogram) základních prvků od modelu Aladin CZ, zpracování: chmi.cz

Model MEDARD (Meteorological nad Environmental Data Assimilating systém for Regional Domains)

Je model pro krátkodobou předpověď základních prvků na omezeném území. Model používá numerický model MM5 s konfigurací pro ČR. Rozlišení modelu je pro střední Evropu 27km, pro území ČR 9km. Model předpovídá na 3 hodiny dopředu v intervalu 1-2 hodin. Frekvence jeho aktualizace je tedy opravdu četná. výstupy jsou v podobě statických map i jednoduchých animací.

Webová stránka modelu: MEDARD online

Model MEDARD předpovídá:

 • Teplotu vzduchu v 2 metrech
 • Tlak vzduchu
 • Atmosférické srážky
 • Oblačnost
 • Směr a rychlost větru
 • Stav ozonu, prachových částic PM10 aj.

Ukázka předpovědní mapy modelu MEDARD:

Obr. 10 Předpovědní mapa srážek od modelu Medard, zpracování: medard-online.cz

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model HIRLAM (High Resolution Limited Area Model)

Provozován je ve spolupráci s několika meteorologickými institucemi a to například DMI - dánskou službou, FMI - finskou službou, ME - irskou službou, MET - norskou službou, AEMET - španělskou službou, SHMI - švédskou službou a některými dalšími. Cílem programu HIRLAM je vývoj a udržení numerického systému pro předpověď počasí pro menší území s využitím pro zúčastněné státy. Tato spolupráce vývoje programu začala roku 1985 a obsahuje několik projektů a programů. Výsledkem spolupráce je spuštění NWP (Numerical Weather Prediction) v podobě předpovědního systému HIRLAM s využitím pro předpovědi počasí na 3 dny, kdy model pracuje v síti 3 až 16km. Důležitým krokem byl v roce 2006 začátek vývoje měřícího systému meteorologických předpovědí (HARMONIE) v tzv. mezistěně v úzké spolupráci s ALADIN (vede francouzská meteoslužba Meteo France) a ECMWF. Sytém HARMONIE je hlavním předpovědním systémem pro meteorologické organizace sdružení v rámci projektu HIRLAM s rozlišením 2.5km. V rámci uvedené spolupráce byl vyvinut celosvětový systém pro předpovědi globálního omezeného prostoru GALMEPS zahrnující 52 sestav s rozlohou asi 8km, který je v provozu od roku 2013. Vyvíjí dvoudenní pravděpodobnostní prognózy pro členské služby ALADIN a HIRLAM.

Webová stránka modelu: HIRLAM.ORG.

Model HIRLAM předpovídá například:

 • Tlak vzduchu
 • Teplotu vzduchu ve 2 metrech a 850hPa (cca 1 500m)
 • Atmosférické srážky a jejich akumulaci
 • Relativní vlhkost vzduchu
 • Teplotu rosného bodu
 • Směr a rychlost větru
 • Oblačnost

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model COAMPS (The Coupe Ocean/Atmosphere Mesoscale Prediction System)

Model byl vyvinut laboratoří Naval Research Laboratory in Monetery. Jde o numerický model, který je používán zejména pro odhady a předpovědi cirkulace v atmosféře. Model má rozlišení 4km a zaměřuje se na pobřeží od Oregonu do Mexika. Model je určen pro tvorbu nowcastinogových výstupů = aktuální atmosférický stav oblasti modelu, kdy model sbírá data každých 12 hodin a srovnává je s předchozími vydanými prognózami. Tato data model promítá dále v rámci prognózy, kterou z nich tvoří.

Webové stránky modelu: COAMPS - domovský web, CENCOOS - Model COAMPS

Model COAMPS předpovídá:

 • Tlak vzduchu
 • Teplotu vzduchu v 850hPa
 • Směr a rychlost větru v 10m a 850hPa
 • Atmosférické srážky a jejich akumulaci

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model NAM (North American Mesoscale Forecast Systém)

Patří mezi hlavní meteorologické modely pod vedením NCEP a to k tvorbě předpovědí počasí v podobě mnoha prvků, které jsou výstupy tohoto modelu. Model předpovídá teplotní, srážkové poměry, ale také bouřkové jevy a turbulenci pro Severní Ameriku ve vysokém rozlišení. Model NAM používá pro předpovědi počasí i další modely. Stránce modelu (viz níže) je možné najít nejen výstupy modelu, ale také informace o jeho provozu. Model produkuje různé druhy prognóz, předpovědní mapy i grafické prognózy v podobě meteogramů.

Webová stránka modelu: NCEP NWS EMC - model NAM

Druh modelu: Meteorologický. Typ modelu: Regionální

Model NMME (North American Multi-Model Ensemble)

Tento model je multimodálním souborem. Jde o sezónní prognostický systém složený z modelů severoamerických center jako jsou NCEP, NOAA, NCAR, NASA a další. Mezi tento soubor patří více modelů, například CESM1, CFSv2-2011 aj. Tento soubor obsahuje modely s prognózou na 12 měsíců. Modely předpovídají 13 klíčových prvků. Jde zejména o atmosférické srážky, teplotu vzduchu, vítr v různých výškách, geopotenciální výšku a podobně.

Webová stránka modelu: CPC NCEP - model NMME

Druh modelu: Klimatický. Typ modelu: Globální

Model NCOM (Naval Oceanographic Office Global Navy Coastan Ocean Model)

Model byl provozován Naval Oceanographic Office v překladu námořním oceánografickým úřadem. Jde o globální námořní předpovědní systém námořnictva, který byl roku 2013 nahrazen systémem Global HYCOM. Tento poskytuje předpovědi počasí na 4 dny dopředu po 3 hodinách s jednodenní aktualizací k 00 UTC. Poskytuje hraniční podmínky pro některé regionální modely. Systém též provozuje společnost NOAA.

Druh modelu: Klimatický. Typ modelu: Globální

Model AEC (Adaptive Ecosystem Climatology)

Celým názvem The Naval Research Laboratory Adaptive Ecosystem Climatology je kombinací oceánského modelu, který pozoruje Zemi a má za úkol poskytovat informace o klimatickém stavu oceánu každý den. Klimatologie modelu je odvozena z 33 leté simulace let 1980 až 2012 s rozlišením 4km. Jde o spojený biofyzikální oceánský model. Jedná se o kombinaci biofyzikální modelové simulace a jednoho ze satelitních pozorování. Model využívá satelitní pozorování AVHRR o vysokém rozlišení. Existuje více verzí zaměřujících se na určité oblasti.

Druh modelu: Klimatický. Typ modelu: Globální

Model CM2/CM2.X (Global Coupled Climate Models)

Jsou datové soubory s přehledem klimatického vývoje během 20. stolení a projekcí do 21. století s různými klimatickými scénáři. Modely byly vyvinuty laboratoří Geofysical Fluid Dynamics Laboratory od společnosti NOAA. Verze 2.X označuje, že modely typu 2.0 a 2.1 jsou konfigurovány s velmi odlišnými parametry. Modely byly navrženy proto, aby modelovaly změny klimatu v minulém století i v dalších letech. Modely byly provozovány na základě různých podmínek, které stanovil Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) roku 2007. Bylo tak studováno oteplení ve 20. století

Webová stránka modelu: Geofysical Fluid Dynamics Laboratory - CM2.X

Druh modelu: Klimatický. Typ modelu: Globální

Některé další existující a počítané modely: NAM, NARR, NGM, CPTEC, ALRO, AROME, HARMONIE, RAP a jiné. Tyto modely už jsou méně známé a většinou méně využívané. Nicméně předpovědi zejména některých z nich najdeme na některých stránkách i volně dostupné.

Doporučené stránky pro prohlížení modelových map, dostupné z ČR volně na internetu: Wetterzentrale.de (stará verze stránek Old Wetterzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Modellzentrale.de, PivotalWeather.com, Meteociel.fr, Wxcharts.eu, Wxmaps.org, Tropicaltidbits.com a další - viz zejména stránky samotných modelů (zdrojů dat) viz tento popis modelů u každého modelu nebo také sekce našich odkazů Předpovědní modely a mapy.


> Závěr

Existuje celá řada modelů, což platí zejména o modelech regionálních, které jsou vyvíjeny meteorologickými službami států ve spolupráci s meteorologickými centry pro upřesnění modelování určitého regionu v rámci ucelenější oblasti, v níž modelují klima a počasí globální modely. Na této stránce byly popsány základní meteorologické a klimatické, globální i některé z hlediska Evropy a ČR či jejího okolí nejvýznamnější regionální modely. O těchto modelech, které jsou občas interpretovány a na které je někdy také odkazováno v médiích, by měla veřejnost vědět něco trochu více. Minimálně tedy to, co poskytuje tato stránka. Tedy co znamená přesně zkratka daného modelu (veškeré jsou nazývány zkratkami složenými z několika zpravidla anglických slov), která organizace model vyvíjí a provozuje, jak model pracuje, o jaký druh modelu se jedná, na jak dlouho předpovídá a pro jaké území v jakém rozlišení či případné jaké prvky předpovídá. Též je pro zájemce u většiny modelů uvedena stránka daného modelu či organizace, která ho vyvíjí a kde jsou o něm (zpravidla v angličtině nebo němčině) uvedeny další informace či případně jsou na ní přímo k dispozici výsledky výpočtů modelu.

> O Předpovědních modelech

Stránka slouží jako základní přehled o tom, co je to numerický předpovědní model, v čem spočívá jeho práce a k čemu je primárně určen. Dále informuje stránka o tom, jak se tyto modely dělí a jaké druhy jsou v současné době vyvíjeny a počítány (provozovány). Stránka tak informuje každého, koho zajímá odkud se berou základní data vstupující do prognóz počasí i každého, koho zajímá jak dospějí numerické modely k výsledkům, které sám v podobě volně dostupných map na dnešní moderní síti internetu a to stále častěji prostřednictvím mobilních aplikací třeba i pravidelně sleduje před tím, než vyrazí do práce či na výlet.

V případě nefunkčnosti obsahu nebo celé stránky či při jakémkoli dotazu k tématice kontaktujte projekt Meteo Aktuality na adrese info@meteoaktuality.cz, rádi vám odpovíme.

Poslední aktualizace stránky:

3.4.2018 18:18

Sdílej to - Stránky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.08 sekund - 21 Dotazů(y) 3,904,174 návštěv