Během týdne krátké tropické období, srážky výhradně lokální a často bouřkového rázu
Přidal/a Meteo Aktuality dne 16.07.2017 13:06
SITUACE Na počátku týdne ovlivní naše území frontální systém přecházející od severozápadu. Během týdne se přesune od západu až severozápadu nad střední Evropu tlaková výše a z jižních směrů k nám pronikne teplý vzduch. Během druhé poloviny týdne bude po její zadní straně příliv teplého vzduchu zesilovat a v pátek vrcholit před přechodem studené fronty, která bude naše území přecházet od západu a ukončovat příliv teplého až velmi teplého vzduchu. Bude se nad střední Evropou pravděpodobně též vlnit.

PŘEDPOVĚĎ Týden bude o poznání teplejší než uplynulý. Očekáváme postupné oteplování a celkové vylepšování počasí. V pondělí bude oblačnosti více a místy se objeví déšť nebo přeháňky, přes den ojediněle i bouřky. Od úterý bude oblačnosti méně, přechodně i slunečno. Jinak zejména odpoledne polojasno až oblačno a ojediněle se budou během týdne objevovat z tepla přeháňky či bouřky a to zejména na jihozápadě a západě Čech. Na konci týdne se počasí změní, přibude oblačnosti a objeví se četné přeháňky či bouřky, ojediněle intenzivní a více jich bude pravděpodobně stále na jihozápadě a západě Čech. Srážky budou ale značně lokální a úhrny se tak bude velmi lišit.

Nejnižší teploty budou klesat zpočátku týden na 14 až 8°C, postupně na 17 až 12°C a od čtvrtka do soboty na 20 až 15°C. Maximální denní teploty budou v rozmezí 21 až 27°C, postupně 28 až 34°C a pravděpodobně v závěru pracovního týdne zejména na JV až 36°C a v závěru týdne po ochlazení 23 až 29°C, v sobotu ještě na JV až 34°C - konkrétní hodnoty bude nutno během týdne upřesnit. Velmi pravděpodobně bude nutné vydat pro celé území výstrahu před vysokými teplotami a to od čtvrtka do pátku, na JV/V pak do soboty. A na JV/V půjde dle současných prognóz i o teploty velmi vysoké. Současně vzroste na území ČR během týdne nebezpečí požárů, na J/JV značně.

SHRNUTÍ Týden přinese i mírně nadprůměrné teploty s odchylkami +6-8°C od dlouhodobého normálu, srážek bude málo a nebudou nijak moc hydrologicky významné. Nejvíce jich bude pravděpodobně na JZ/Z Čech.

Průměrné teploty budou mezi 16 až 21°C, ojediněle 23°C, naprší 15 až 30mm, lokálně 30 až 45mm a na východě republiky spíše 10 až 20mm, jen velmi lokálně více.

Týden 17. až 23.7.2017 bude:

> Teplotně nadprůměrný
> Srážkově podprůměrný, na východě mírně podprůměrný

MA 16.7.2017 13:06