Hodně srážek, do středy převážně konvekčních, poté snížení teplot
Přidal/a Meteo Aktuality dne 09.07.2017 14:23
SITUACE V prvních třech dnech týdne bude ovlivňovat naše území zvlněné frontální rozhraní v mělké brázdě nízkého tlaku vzduchu, které se bude zvolna přesouvat k východu. Rozhraní bude oddělovat teplý vzduch na východě a jihovýchodě od studeného na západě až severozápadě. Po přesunu rozhraní na naše území pronikne po polovině týdne studený vzduch od západu. Vlhké a chladnější proudění s přechodem jednotlivých front od západu nás čeká do konce týdne.

PŘEDPOVĚĎ V prvních dnech týdne se budou na území ČR tvořit i velmi silné bouřky s krupobitím, přívalovými srážkami 20 až 50mm a nárazy větru do 20m/s, ojediněle až 25m/s. Od čtvrtka nás čeká studené a většinou vlhké proudění, což bude znamenat častěji velkou oblačnost na frontách s deštěm, za nimi pak místy s přeháňkami. Bouřky se objeví jen ojediněle. Ve druhé polovině týdne nás čeká též ochlazení, teploty klesnou oproti současným o 8 až 12°C.

Nejnižší teploty budou klesat do středy na 20 až 13°C s tím, že nejteplejší bude noc na úterý s minima kolem 18-19°C. Ve druhé polovině týdne v chladném proudění budou v rozmezí 14 až 9°C, při přechodně zmenšené oblačnosti je nutno čekat o něco nižší teploty, zejména v pátek. Maximální teploty budou nejvyšší v pondělí, to bude až 31°C a na JV 33°C. Během dalších dnů se budou od západu ochlazovat, tepleji tak bude prozatím na J/JV území, stále kolem 24 až 30°C, jinde už budou teploty v rozmezí 22 až 28°C, chladněji bude na západě. Od čtvrtka čekáme maxima 17 až 22°C, v závěru týdne lehké oteplení na 24-25°C v maximech.

Předběžně: Poslední modelové výstupy slibují během následujícího týdne významnější oteplení, to zatím není možno potvrdit, ale ani vyvrátit. Prognóza se bude zpřesňovat, bude záležet na dalším vývoji tlakového pole.

SHRNUTÍ Týden přinese o něco nižší teploty než uplynulý a o něco více srážek, ty budou vlivem konvekce v první polovině týdne velmi nerovnoměrně rozloženy. Některá konvekce přinese významné srážkové úhrny.

Průměrné teploty budou mezi 14 až 19°C, naprší 20 do 50mm, lokálně až 75mm.

Týden 10. až 16.7.2017 bude:

> Teplotně průměrný
> Srážkově průměrnýslabě nadprůměrný

MA 9.7.2017 14:23