Střídání studeného a teplé počasí i nadále
Přidal/a Meteo Aktuality dne 19.03.2017 14:08
METEOROLOG ONLINE - Po až Pá cca 10:30 až 18:30

22.3.2017


18:30 V dalších dnech se budeme kromě první poloviny zítřka, často setkávat s malou oblačností nebo alespoň polojasnou oblohou. I o víkendu bude často polojasno, jen v oblasti slábnoucí fronty dojde ke zvětšení oblačnosti. Srážek bude minimum.
17:20 Od jihozápadu putuje přes Plzeňsko a okolí srážkové pásmo směrem do centrálních Čech. Mělo by slábnout.
16:10 Teplotní maximum hlásí Děčín s 9.4°C, dále Čáslav, Turnov, centrum Prahy a Hradec Králové s 8.5°C.
14:40 Frontální oblačnost se v Čechách přetváří na nízkou oblačnost druhu Sc, ze které jen místy slabě mrholí. Srážky postupně ustávají i na severovýchodě země. Protrhávání oblačnosti se bude dít zatím jen místy a spíše přechodně, zůstane velká oblačnost a to převládající nízká.
10:20 Teploty dnes dosáhnou při velké oblačnosti a srážkách jen hodnot kolem 7°C. Tam, kde srážky dříve ustanou, vystoupí k 9-10°C.
9:20 Dnes je Světový den vody a ta nám na většině území nyní padá z "nebe", lépe řečeno z oblaků zvlněné studené fronty zvolna se posouvající k východu až jihovýchodu. Právě na jihovýchodě území a nyní i na severozápadě je počasí beze srážek.

21.3.2017


19:15 Středa bude deštivá vlivem již několikrát zmíněné zvlněné studené fronty. Více srážek bude na JZ Čech a na SV/V území ČR obecně. Teploty budou situaci odpovídat, vystoupí nejčastěji do 9°C.
18:55 Srážkové pásmo studené fronty se zvolna blíží k naší západní a severozápadní hranici.
15:45 Srážky studené fronty se blíží k naší západní hranici, v podvečer je lze čekat v západní a severozápadní části republiky. budou dešťové, jak se bude ochlazovat, tak začnou přecházet na horách ve sněhové.
13:40 Nejtepleji je ve středním Polabí (Brandýs nad Labem 15.3°C) a na jižní či jihovýchodní Moravě (Lednice, Vizovice též 15.3°C). Odpoledne budou teploty ještě slabě stoupat. Zejména na jižní Moravě, kde dosáhnou i 18°C.
10:05 Velká oblačnost více oblačných pater v ČR přetrvá. Od západu až severozápadu postupuje studená fronta, přinášející srážky nad Německo, která se bude při postupu dále k východu vlnit.

20.3.2017


18:25 Zítra bude zpočátku i polojasno, ale od odpoledne postupně v Čechách a následně i jinde zataženo. Srážky se objeví až později odpoledne na Z/SZ, během večera pak na zbytku území. Den bude dosti teplý, zejména na jižní Moravě. Tam teploty stihnou dosáhnout i 20°C, takže za teplem nemusíte vyrážet z naše hranice, postačí-li Vám běžné jaro.
17:40 Nejméně oblačnosti z celé Evropy je nad Španělskem a Alpami či převážně malá oblačnost panuje i ve Středomoří. Nejtepleji je právě vedle pobřeží Jaderského moře v nejrozsáhlejší oblasti se slunečným počasím, tedy nad Španělskem. Tam dnes měří až 24-25°C.
16:30 Teplota je v ČR ve všech polohách, do nichž lze po pevné zemi vystoupat, nad 0°C - tzn. i na Sněžce. Do vyšších hladin atmosféry též proniká teplý vzduch a bude tomu tak do zítřejšího večera, kdy přejde studená fronta.
14:25 Dnes v 11:28 SEČ začalo astronomické jaro a tomu zatím odpovídá i počasí. Teploty budou v dohledné době překračovat i 15°C. Tato hodnota je obecně považována za tzv. jarní teplotu. Studené vpády za studenými frontami budou ale patřit k počasí i v dalších týdnech. První okusíme hned ve středu.
12:40 Nejtepleji je na jižní Moravě, Kobylí hlásí 16°C, podobně jako Brod nad Dyjí, Lednice a Dyjákovice. Zítra by v těchto lokalitách mohlo být dosaženo až 20°C. Čechy bude již tou dobou ovlivňovat studená fronta, alespoň svou oblačností.
11:45 Nad naší republikou převládá velká oblačnost jen v jižní části je místy nyní až polojasno. Za teplou frontou se ocitáme v teplém sektoru, který uzavře během zítřka fronta studená.


SITUACE Po přechodu teplé fronty k nám pronikne o něco teplejší vzduch od jihozápadu. Tento příliv uzavře studená fronta přecházející přes naše území od západu během úterý a noci na středu. V dalších dnech přejde přes střední Evropu nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu a obnoví se příliv teplého vzduchu z jižních směrů. Tento příliv ukončí studená fronta o víkendu.

PŘEDPOVĚĎ Počasí bude vlivem častého přechodu front značně proměnlivé a to jak počasí na obloze (oblačnost, srážky) tak teploty. Očekáváme primárně více oblačnosti, jen přechodně polojasno. Srážky se objeví zejména na studených frontách, tedy ve středu a poté v závěru týdne (upřesníme). Teploty i srážky by měly být v celku ale průměrné.

Nejnižší teploty budou klesat na 8 až 2°C, za studenými frontami a zmenšené oblačnosti na +4 až -2°C. Maxima vystoupí na 10 až 16°C, ve středu a na konci týdne do 13°C, naopak v pátek opět zřejmě až k 18-19°C.

SHRNUTÍ Týden přinese v celku průměrné, avšak dosti proměnlivé počasí.

Průměrné teploty vystoupí na 3 až 10°C, naprší a na horách přechodně i nasněží 5 až 30mm/cm.

Týden 20. až 26.3.2017 bude:

> Teplotně průměrný
> Srážkově průměrný

MA 19.3.2017 14:08