Klimatologické jaro začne teplotními výkyvy
Přidal/a Meteo Aktuality dne 26.02.2017 12:17
METEOROLOG ONLINE - archiv v celé aktualitě!


SITUACE Po přechodu nevýrazného frontálního systému ovlivní v pondělí počasí u nás nevýrazný výběžek tlakové výše. Pronikat k nám bude teplejší vzduch od jihu až jihovýchodu. V noci na středu přejde přes naše území studená fronta, za kterou k nám pronikne naopak chladnější vzduch v západním proudění, které bude i čerstvější. Na konci týdne se vrátí příliv teplého vzduchu d jihu až jihovýchodu v okrajovém vlivu tlakové výše přesouvající se přes Rakousko nad Ukrajinu. V úplném závěru týdne začne počasí u nás ovlivňovat s tlakovou níží spojená studená fronta, která přechodně teplé proudění ukončí.

PŘEDPOVĚĎ V týdnu nás čeká typické počasí na přelomu zimy a jara, kdy jsou občasné přílivy teplého vzduchu střídány přechodem front v západním proudění a ochlazeními, která mohou být i docela citelná a z minulých let máme informace o tom, že nejen na konci března, ale i na počátku dubna se při těchto vpádech mohou objevit sněhové srážky či sněhová krupice i v nejnižších polohách. Z hlediska příštího týdne tak výrazné ochlazení nenastane, ale sněžení či sníh s deštěm se určitě do poloh od 500m vrátí.

Srážek bude vlivem západní cirkulace typicky nejvíce na západě území ČR oproti zbytku republiky či zejména oproti jihu a jihovýchodu Moravy, kde lze čekat srážek podstatně méně než jinde v ČR. Od středních poloh se také bude občas tvořit sněhová pokrývka.

Nejnižší teploty čekáme v rozmezí +3 až -3°C, na konci týdne 6 až 1°C. Nejvyšší dosáhnou zpočátku týdne 8 až 13°C a v úterý od západu ochlazování, od středy do pátku 4 až 11°C a o víkendu pravděpodobně 10 až 17°C.

SHRNUTÍ týden srážkově více méně odpovídat teplotním normálům pro přelom února a března, teplotně by měl být nadprůměrný.

Průměrné teploty vystoupí na 2 až 10°C, naprší či zejména od 600m nasněží od 5mm na jižní Moravě až po 35mm na západě Čech.

Týden 27.2. až 5.3.2017 bude:

> Teplotně nadprůměrný
> Srážkově na JV/V slabě podprůměrný, na Z/SZ až slabě nadprůměrný

MA 26.2.2017 12:17
Novinka
METEOROLOG ONLINE - Po - Pá 10:30 - 18:30

3.3.2017


18:05 Současné meteorologické modely slibují, že před polovinou měsíce by mělo dojít k výraznějšímu ochlazení v podobě vpádu studeného vzduchu ze severních směrů. Je tedy třeba nenechat se přechodnými výraznými otepleními zmást, neboť zima se může v březnu ještě docela výrazně projevit. Jaký bude vývoj počasí za týden ale není zatím jasné. Hezký víkend všem, co se týče soboty tak podle počasí vyloženě jarní, přejí MA.
16:45 Velmi pěkné počasí nás čeká v sobotu, kdy teploty vystoupí k 17°C, ojediněle až ke 20°C. Bude polojasno až skoro jasno, jen k večeru oblačno a to vysokou či postupně střední oblačností. bude ale foukat vítr a to hlavně na SV/V území, kde lze čekat nárazy až kolem 25m/s i mimo hory. To bude jediný negativní jev sobotního počasí. V neděli by měl foukat vítr již slabší, ale vyloženě slabý vítr čekat nemůžeme. Bude více oblačnosti, ale rozhodně ne celý den zatažené počasí. Srážky se objeví spíše ojediněle, více jich bude až v noci na pondělí. chybu tedy neuděláte, když víkendu využijete k prvnímu výletu do přírody, jen je nutné mít na paměti, že jaro teprve začíná a nedávno ještě mrzlo.
14:35 Teploty se v ČR nyní pohybují mezi 8 až 13°C, nejtepleji je na jižní Moravě. A právě tam se zítra teploty přiblíží 20°C, největšími "adepty" jsou stanice Lednice, Strážnice, Dyjákovice, Brod nad Dyjí či Kobylí.
13:20 Srážek o víkendu příliš nebude. I když přes ČR bude v noci na neděli a v neděli putovat studená fronta, neprojeví se příliš plošnými srážkami. Objeví se jen místní přeháňky a to hlavně v Čechách. V neděli bude už oblačnost proměnlivá a objeví se i sluníčko, nicméně i místní přeháňky.
12:00 Se silným větrem se setkáme zejména na SV/V, především na horách, opět v noci na zítřek a zítra. Pocitovou teplotu bude silný vítr značně snižovat, proto nám ani nepřijde, že se teploty budou ve skutečnosti blížit ke 20°C. Je nutno se v případě výletu či delšího pohybu venku z jiného důvodu na tento fakt připravit a náležitě vybavit.
11:20 Nad ČR zasahuje oblast vysokého tlaku vzduchu. Naše území je pokryto velkým množstvím vysoké oblačnosti, která více či méně sluneční svit zastiňuje. Této oblačnosti by mělo být hodně dnes po celý den.

2.3.2017


18:20 Vítr by měl zesilovat opět zítra večer a v sobotu, zejména na S/SV/V a velmi silný by měl být na hřebenech hor. V sobotu zafouká před studenou frontou patrně opět na většině území. Další informace přineseme v příštích hodinách a dnech.
16:35 Kupovitá oblačnost se bude během večera a v noci rozpadat a převládne postupně až skoro jasno. Teploty tak klesnou při splnění dalších podmínek k bodu mrazu nebo i slabě pod něho. Vítr by měl zeslábnout, ale nikoli zcela ustat.
13:20 Nyní fouká v ČR nejsilnější vítr za celý dnešní den, nárazy se ve 13. hodin na Sněžce pohybují kolem 40m/s. Centrum Prahy hlásí např. nárazy kolem 24m/s. Nejslabší vítr, jak bylo očekáváno, fouká na jižní a jihovýchodní Moravě.
12:20 Nejsilnější vítr fouká v ČR vedle Sněžky (nárazy až 36m/s) na severozápadě Čech a v Praze či jejím okolí. Tam se pohybuje průměrná rychlost od 11 do 15m/s. Vítr začne během odpoledne a hlavně večera postupně slábnout.
10:10 V ČR se při proměnlivé oblačnosti vyskytují místní přeháňky. Tento trend lze v čerstvém západním proudění čekat i během dne. Vítr zesílí s nárazy zejména v oblasti těchto přeháněk či bezprostředně před nimi.

1.3.2017


18:10 Jaký bude březen? I když je to otázka, kterou plně zodpovědět nelze, je možné vycházet z obecných klimatických prognóz či přihlížet ke statistické prognóze. Modely vidí březen teplotně mírně nadprůměrný z hlediska ČR a i jejího okolí. Srážek by mělo být průměrné až místy lehce podprůměrné množství. Nic víc nám dlouhodobé klimatické modely ale neprozradí a situace se může během měsíce také významně změnit. Proto je nutno tyto vyhlídky brát jen orientačně.
17:25 Připomínáme, že zítra je nutné čekat přes den přechodně silný vítr o rychlosti 5-12m/s s nárazy 15-25m/s, na horách kolem 30m/s. Vítr zesílí v důsledku přechodu frontálního systému ráno, nejprve na hřebenech zejména severních a severovýchodních hor. Nejsilnější bude kolem poledne a večer začne slábnout.
15:30 Nejintenzivnější a nejrozsáhlejší přeháňku registrujeme nyní na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, další jsou v Krušných horách. Ostatní nejsou tak významné. výhledově lze čekat poměrně hodně srážek, srážky budou časté. Neobjeví se pouze během pátku a v sobotu (na západě po většinu soboty).
14:45 Od západu putují přes Čechy přeháňky. Nad střední částí Čech mají ale slábnoucí charakter a dále se zcela rozpadají. Večer budou ustávat, ale v první polovině noci se nasune od západu kompaktnější oblačnost s občasným deštěm či od středních poloh se smíšenými a sněhovými srážkami patřící teplé frontě systému.
11:30 Teploty dnes dosáhnou maximálně 9°C a to v nejnižších polohách. Velmi podobně bude ohledně teplot zítra. Dnes fouká v ČR čerstvý vítr, místy má nárazy kolem 15m/s.
10:15 V Čechách dochází místy u protrhávání oblačnosti až na slunečno, ale pouze přechodně. To můžeme pozorovat i podle pohybu případné kupovité oblačnosti, která ukazuje svým rychlým pohybem silné proudění ve výšce. V takových případech slunečné počasí dlouho nevydrží. V dalších hodinách bude proměnlivo, místy přeháňky, hlavně na západě. Na východě území se nachází zbytek frontální oblačnosti vyšších pater.

28.2.2017


19:10 Nad Čechami kromě západu a severozápadu a částečně nad Moravou se vyskytuje déšť, na horách i sněžení. Srážky jsou na pomezí Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje i intenzivní. V Bavorsku registrujeme i bouřkovou činnost.
16:20 Silný vítr bude foukat od čtvrtečního rána do podvečera, v Čechách dosáhne v nárazech i v nížinách až 25m/s.
15:30 Zítra teploty vystoupí pouze do 8-9°C maximálně v nejnižších polohách a to na celém území, neboť studená fronta již překlene celé naše území a to během noci na zítřek. Ve čtvrtek lze také čekat teploty do 10°C maximálně a současně silný západní vítr, který bude naši pocitovou teplotu ještě snižovat.
14:45 Další srážková činnost směřuje do ČR z Německa od jihozápadu. Tyto srážky čekáme k večeru na většině území Čech v pásu jihozápad až sever či severovýchod území Čech. Půjde o déšť, od 500m postupně o smíšené až sněhové srážky. Hranice sněžení se bude během noci, jak půjde fronta, snižovat i na východě území.
13:05 Srážky se udržují nyní nad jižní a jihozápadní částí Čech, mají slábnoucí charakter. Avizovaný teplotní rozdíl se zvýrazňuje, na JZ/Z jsou v oblasti fronty a při občasných srážkách teploty v rozmezí 3 až 6°C, ve Slezsku a na jihovýchodní Moravě od 9 do 12°C a budou tam ještě stoupat.
9:25 První srážky zvlněné studené fronty se nacházejí v pásu jihozápad až severozápad Čech. Jde o déšť, od středních poloh smíšené srážky a od vyšších poloh už sněží. Srážky se posouvají zvolna k severovýchodu a měly slábnout. Další pásmo přijde od jihozápadu k večeru.

27.2.2017


19:30 Studená fronta přináší na pomezí Francie, Belgie a Německa i bouřkovou činnost. Směřuje dále k východu až severovýchodu.
18:15 První srážky je možno čekat na západě Čech zítra ráno, poté se budou jen zvolna posouvat k východu a následně spíše slábnout a ztrácet na kompaktnosti. Na SV/V republiky bude foukat po většinu dne čerstvý vítr s nárazy, většinou v nižších polohách do 20-25m/s, na horách i kolem 30m/s. Jde zejména o hřebeny Beskyd, Jeseníků a případně ještě Krkonoš.
16:30 Zvlněná studená fronta ukončí příjemné slunečné a teplejší počasí už zítra během dne, nejprve v Čechách. Vzhledem k tomu, že se bude nad ČR vlnit, tedy zpomalí svůj postup, bude změna počasí směrem k východu pozvolnější. Na východě tak lze čekat déle malou oblačnost a o to výše tam vystoupí teploty. Zítra nás čeká odpoledne napříč republikou od západu na východ poměrně značný teplotní rozdíl.
14:15 Nad naším územím převládá vysoká oblačnost, přes kterou poměrně dobře prosvítá sluneční svit. Od zítřka je třeba počítat s podstatně horším počasím a to v různých podobách. Bude více oblačnosti, srážek a to hlavně v Čechách, také bude foukat silnější vítr a to zejména na východě území. Současně se bude od západu ochlazovat.
12:40 Místy dnes teploty vystoupí na 15 až 17°C, slabě přes 15°C už je nyní na Frýdecko-Místecku a Javornicku nebo téměř 15°C v centrálních Čechách.
11:45 Nad územím ČR převládá jasné počasí, v severozápadním pohraničí se rozpouští nízká oblačnost. Na jihu Čech přibývá od jihozápadu až jihu oblačnost vysokého patra, která uvádí zvlněnou studenou frontu. Ta bude přes ČR putovat zítra.


SITUACE Po přechodu nevýrazného frontálního systému ovlivní v pondělí počasí u nás nevýrazný výběžek tlakové výše. Pronikat k nám bude teplejší vzduch od jihu až jihovýchodu. V noci na středu přejde přes naše území studená fronta, za kterou k nám pronikne naopak chladnější vzduch v západním proudění, které bude i čerstvější. Na konci týdne se vrátí příliv teplého vzduchu d jihu až jihovýchodu v okrajovém vlivu tlakové výše přesouvající se přes Rakousko nad Ukrajinu. V úplném závěru týdne začne počasí u nás ovlivňovat s tlakovou níží spojená studená fronta, která přechodně teplé proudění ukončí.

PŘEDPOVĚĎ V týdnu nás čeká typické počasí na přelomu zimy a jara, kdy jsou občasné přílivy teplého vzduchu střídány přechodem front v západním proudění a ochlazeními, která mohou být i docela citelná a z minulých let máme informace o tom, že nejen na konci března, ale i na počátku dubna se při těchto vpádech mohou objevit sněhové srážky či sněhová krupice i v nejnižších polohách. Z hlediska příštího týdne tak výrazné ochlazení nenastane, ale sněžení či sníh s deštěm se určitě do poloh od 500m vrátí.

Srážek bude vlivem západní cirkulace typicky nejvíce na západě území ČR oproti zbytku republiky či zejména oproti jihu a jihovýchodu Moravy, kde lze čekat srážek podstatně méně než jinde v ČR. Od středních poloh se také bude občas tvořit sněhová pokrývka.

Nejnižší teploty čekáme v rozmezí +3 až -3°C, na konci týdne 6 až 1°C. Nejvyšší dosáhnou zpočátku týdne 8 až 13°C a v úterý od západu ochlazování, od středy do pátku 4 až 11°C a o víkendu pravděpodobně 10 až 17°C.

SHRNUTÍ týden srážkově více méně odpovídat teplotním normálům pro přelom února a března, teplotně by měl být nadprůměrný.

Průměrné teploty vystoupí na 2 až 10°C, naprší či zejména od 600m nasněží od 5mm na jižní Moravě až po 35mm na západě Čech.

Týden 27.2. až 5.3.2017 bude:

> Teplotně nadprůměrný
> Srážkově na JV/V slabě podprůměrný, na Z/SZ až slabě nadprůměrný

MA 26.2.2017 12:17