O víkendu změna počasí
Přidal/a Meteo Aktuality dne 20.10.2017 22:17
Inverzní ráz počasí končí. Již nyní přibývá frontální oblačnosti od západu. Dochází ke změně rázu počasí. I když v nížinách panuje mnohde zataženo a mlhavo a změnu tam příliš nepocítíme, tak půjde již o oblačnost nikoli inverzní, ale frontální. Ta přinese místy slabé srážky. Více srážek lze čekat ve druhé polovině víkendu, tedy v neděli. To bude hodně oblačnosti, ze které budou hlavně zpočátku vypadávat srážky v podobě deště. Více srážek by mělo spadnout v příštích dnech ve východní části našeho území. Každopádně se srážky objeví po delší době na většině míst.

Příčiny dalšího vývoje počasí
V noci na sobotu a v sobotu přejde naše území okluzní fronta. Ta ukončí inverzní ráz počasí u nás, alespoň prozatím. V sobotu lze čekat teploty v maximech ještě nad 15°C, zejména v nížinách kde panovala inverze, se i slabě oteplí. V neděli přejde přes ČR ale studená fronta a příliv teplého vzduchu ukončí. Na počátku nového týdne k nám bude od západu pronikat studený vzduch. Změna počasí přinese zlepšení rozptylových podmínek. Zejména na severovýchodě země, kde byla v posledních dnech kvalita ovzduší špatná. Podobně jako lokálně v jiných oblastech, zejména v oblastech průmyslově aktivních a ve větších městech. Inverzní ráz počasí se podle současných modelových prognóz během příštího týdne vrátí.

Teplotní rozdíly posledních dnů
V posledních dnech záleželo na našem území na výskytu mlh a nízké oblačnosti. Ty se v posledních dnech udržovaly po celé dny zejména v centrální a východní části Čech, lokálně pak i jinde. Rozpouštěly se spíše ojediněle a to krátce v odpoledních hodinách. Teploty tak na těchto místech nestačily vystoupit výše než na 11 až 14°C. Naopak v oblastech se slunečným počasí od ráno či dopoledne bylo přes 20°C, dnes zejména na jihu Čech, v předchozích dnech i ve Slezsku a na severozápadě Čech, kde dosáhla maxima 21 až 23°C. Nejchladněji bylo typicky v horských údolích. Radiační ochlazování bylo nejintenzivnější v šumavských kotlinách, kde klesla minima v posledních dnech k -5°C.

Související články:

1 > Teplotní inverze bude zatím pokračovat
2 > Výhled z 19.10.2017
3 > Mlha, jako pára nad hrncem

MA 20.10.2017 22:17