Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Převažující synoptický vývoj a počasí v chladné části roku u nás
28.05.2018 03:21
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Počasí Studený a vlhč...
Počasí Teploty mírně n...
Počasí Květen začne te...
Počasí Po polovině týd...
Počasí Teplé počasí v...
Počasí Do čtvrtka možn...
O nás NOVÁ GRAFIKA - I...
Poslední články
· Výhled z 27.5.2018
· Aktuální hydrologi...
· Extrémní srážky ...
· Výhled z 24.5.2018
· Sjízdnost k 24.5.2018
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [7]
· Informační zpráva... [12]
· Meteolisty č. 51 (Z... [14]
· Ročenka 2017 [65]
· Informační zpráva... [40]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Převažující synoptický vývoj a počasí v chladné části roku u nás
Tento článek navazuje na článek vydaný pro protikladné období, tedy letní období. Ten vyšel na tomto webu během léta 2017. V tomto textu se podrobněji zaměříme na nejčastější synoptickou situaci a s ní spojený průběh počasí v zimním období a obecně v chladné části roku u nás. Před samotným výkladem si definujme základní pojmy, byť budeme některé již opakovat.

Pod pojmem synoptická situace či příčina rozumíme rozložení tlakových útvarů, jejich vliv na počasí u nás a v blízkém okolí s možným vlivem frontálních vln. Podle synoptického vývoje či v tomto případě lépe řečeno příčiny se počasí v konkrétním ročním období v dané nadmořské výšce či specifické oblasti chová a má určitý průběh. Z hlediska našich podmínek bude v dalším textu popsán jeho nejčastější průběh v zimním období. Počasí ovšem může být rozličný průběh za různých synoptických situací i za shodných synoptických situací. Zde záleží na velkých detailech.

Pojmem chladná část roku rozumíme tu část roku, ve které není vegetační období a tzv. teplá část. Tato definice nám asi mnoho neřekne, proto upřesněme, že jde o období přibližně od listopadu do března, kdy vegetační období není. Za chladný ovšem můžeme považovat i měsíce říjen. Obecně je vegetační či konvekční sezóna ohraničena přibližně měsíci duben až říjen a podle ní můžeme usuzovat, že ve zbývající části roku jde o tzv. chladnou část. Její období zajisté není nijak pevně ohraničeno, neboť se počasí chová vždy jinak. Mnohdy dokáže přinést trvale teploty odpovídající teplé části roku v březnu a někdy naopak teploty odpovídající chladné části roku ještě po většinu dubna a na podzim je tomu naopak.

Převládající synoptický vývoj a počasí v chladné části roku u nás
Určitě je všeobecně známo, že v našich podmínkách převládá vedle již v názvu období obsaženého chladného počasí také počasí hodně oblačné, s poměrně častými srážkami, avšak také často mlhavé i s výskytem smogových situací s tímto rázem počasí a specifickou situací spojených. Počasí je častěji větrné, občas jde i o značné poryvy větru. Jde přeci jen o opak teplé části roku, jejíž definice je tedy opačná a je obsažená v uvedeném článku vydaném zde v létě 2017. Počasí ovšem i v tomto období závisí na cirkulaci a rozložení tlaku vzduchu nad Evropou a není vždy nutně takové nebo jak se říká "makové". Existují situace, kdy je chladná část roku mírná a mnohdy vykazuje i znaky teplé části období. Například v lednu 2007 před přechodem tlakové níže zvané "Kyrill" teploty dosáhly téměř 18°C v maximech a na studené fronty následovaly bouřky a prudkými srážkami. Převážně vyšších teplot a i bouřek jsme byly svědky i v letošním lednu, který patřil k jedněm z nejteplejších za několik posledních let. Naopak dokáže být počasí v této části roku skutečně zimní a chovat se v souladu s klimatickým normálem našeho území nebo z něco i vybočovat opačným směrem, například v podobě nižších teplot a vyšších srážek než je běžné. Hezký příkladem je rok 2010, kdy v lednu napadalo za často i významného mrazu i v nížinách mnoho sněhu a sněhová pokrývka setrvala dosti dlouhou dobu. V chladné části roku ale také pamatujeme anticyklonální počasí trvající týdny, příkladem je hned rok 2011, kdy v listopadu na mnohých místech vlivem trvalé inverzní situace jak se říká "ani nekráplo". Počasí se nikdy ani v tomto období nechová shodně a většinou ani podobně a nelze jeho chování na delší dobu dopředu nijak spolehlivě odhadnout.

V chladné části roku na jejím počátku, tedy přibližně ve druhé polovině podzimu, se naše území nachází většinou v čerstvém, chladnějším a vlhkém západním proudění. Toto počasí je tedy cyklonální, kdy z Atlantiku postupují k východu významné tlakové níže a s nimi spojené frontální systémy, které značně ovlivňují počasí u nás a toto je význačné. Trvání takové situace je závislé na dalším vývoji. Pokud nedojde k blokaci tohoto proudění mohutnější anticyklonou, tak toto pokračuje dále a to má zpravidla za následek teplejší průběh zimy, viz například letos. Počasí se značně střídá a převládá oblačno až zataženo, zejména na frontách se srážkami, většinou různého druhu, pod 600m však jde častěji o srážky kapalné nebo smíšené, jen přechodně sněhové. Teploty zejména v teplých sektorech těchto cyklon (prostory mezi teplými a studenými frontami) občas dosahují velmi vysokých hodnot a překračují i maximální rekordy, teplo bývá krátce i během nočních hodin. Teplé fronty jsou u nás přes zimu výraznější, oproti létu, kdy při přechodu frontálního systému většinou chybí. Toto počasí je dosti "živé", avšak pravou zimu, která se od postupujícího období chladné části roku očekává, nepřinese. S tímto proudění se v posledních letech v tomto období setkáváme dosti často, na podzim přináší po létu zhoršení počasí a počasí je většinou studené. Občas se proudění stáčí více na sever, během zimy naopak na jihozápad a toto je dosti teplé.

Též se v tomto ročním období můžeme ovšem setkat s anticyklonálním počasím. Pokud se nad střední Evropu nasune mohutná a rozsáhlá tlaková níže bez významnějšího pohybu či se pohybuje pouze v blízkosti centrální Evropy, nastává pro meteorologa dosti nudné počasí a toto počasí během podzimního období a v zimě neocení ani ostatní. Hezky a teplo rozhodně většinou není. Vzniká teplotní inverze, která mohutní. Tvoří se mlhy, postupně jde spíše o nízkou oblačnost a tato setrvává nad českou kotlinou trvale. Občas dojde k průniku teplého vzduchu i do nižších poloh, avšak většinou proniká tento do horských oblastí. Tato situace s postupem času v chladné části roku rozhodně zimu nepřinese. Přináší často zhoršené rozptylové podmínky vyúsťující ve smogové situace, zvláště pokud trvá déle. Pohyb venku, zvláště v určitých oblastech, příjemný není a je dokonce zdravotně nebezpečný. Nízká oblačnost setrvává celé dny nad ČR při těchto situacích nejčastěji v době, kdy jsou nejkratší dny a dlouhé noci a nejméně intenzivní sluneční svit, tedy v listopadu, prosinci a ještě v lednu. Během února je už situace o něco lepší. Březen už těchto situací příliš nepřináší, v tomto období jde spíše o ranní a dopolední mlhy či oblačnost. I když je v tomto období minimální výpar a to zvláště za takovéto situace, tak pokud trvá tato situace opravdu dlouho, může se vláhová bilance zhoršit a prohloubí se sucho (deficit srážek), jako tomu bylo nejen v ČR právě po listopadu 2011.

A dostáváme se k situacím, které mohou přinést to pravé zimní počasí. Jedná se zejména o situaci suchou s přílivem mrazivého vzduchu, kdy anticyklona blokuje západní proudění a k nám proniká mrazivý vzduch od severu či severovýchodu. Tento je vždy suchý. A také vlhká varianta, kdy počasí u nás ovlivní oblast nízkého tlaku vzduchu či brázda nízkého tlaku za stále pokračujícího přílivu mrazivého vzduchu od severu či severovýchodu. Takové situace přinesou nefalšovanou zimu. Při vlivu anticyklony za přílivu mrazivého vzduchu dochází zejména v nížinách k výskytu holomrazů, pokud nestačí při přechodu poslední studené fronty či jiné synoptické situace s přílivem vlhkosti napadnout nějaký sníh. Pokud ano, poté panuje také nefalšovaná zima a výskyt sněhové pokrývky působí intenzivnění zejména nočního mrazu. Při situaci vlhké za přílivu mrazivého vzduchu se může objevovat i trvalé sněžení za dosti nízkých teplot, což často komplikuje údržbu komunikací. Takové situace se v ČR objevily v prosinci 2010, od té doby k podobně významné zimní situaci nedošlo a častější jsou situace popsané výše. Postupuje-li za přílivu mrazivého vzduchu přes střední Evropou tlaková níže z jižního směru, přináší s sebou mnoho vlhkosti v podobě srážkově významné oblačnosti. Veškeré srážky u nás vypadnou v podobě sněhu, což působí ty nejvýznamnější sněhové kalamity, byť v dnešní době je v mediálním světě za kalamitu považována už snad každá synoptická situace a původní a pravý význam slovního spojení kalamitní situace už vymizel.

Každopádně se budeme v souladu s globální změnou klimatu v tomto ročním období se situacemi uvedenými v předchozím odstavci setkávat výjimečně. I letos nám ovšem počasí ukazuje, že v některých oblastech bude i nadále zimy mnoho a v některých třeba častěji i více než je běžné. Pro střední Evropu toto ovšem neplatí či spíše platit nebude.

Související články:

1 > Srážková činnost v letním období a její rozložení u nás
2 > Počasí v letní tlakové níži u nás
3 > Počasí v letní tlakové výši u nás
4 > Převažující synoptický vývoj a počasí v teplé části roku u nás
5 > Předpovídá stavu oblohy pro území České Republiky
6 > Předpovídání srážek pro území České Republiky
7 > Předpovídání teplot pro území České Republiky
8 > Zásady předpovídání počasí
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.15 sekund - 23 Dotazů(y) 3,883,269 návštěv