Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Průběh a charakter srážkové činnosti posledních let v letním období
20.06.2018 06:05
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Počasí Studený a vlhč...
Počasí Teploty mírně n...
Počasí Květen začne te...
Počasí Po polovině týd...
Poslední články
· Výhled z 19.6.2018
· Ke čtvrtečním bou...
· Výhled ze 17.6.2018
· Tropy se vrátí, su...
· Výhled z 14.6.2018
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [7]
· Informační zpráva... [16]
· Meteolisty č. 51 (Z... [14]
· Ročenka 2017 [74]
· Informační zpráva... [48]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Průběh a charakter srážkové činnosti posledních let v letním období
Srážková činnost na našem území je během letního období značně lokální a to zvyšuje její variabilitu v dané lokalitě. Plošné srážky, které zasáhnou většinu našeho území, jsou ojedinělé a právě v tomto článku za pomoci prezentace dat by mělo být ukázány odlišnosti jednotlivých let, kdy je průběh srážek značně rozdílný a naopak kdy jsou srážky poměrně rovnoměrně rozloženy v čase. Jde o průběh a převažující druh srážkové činnosti během klimatologické ho léta, tedy za období měsíců červen, červenec a srpen. Průběh a vydatnost srážek má významný vliv při hodnocení průběhu nasycení území a rozvoje sucha za spolupůsobení průběhu teplot vzduchu nebo rychlosti větru. Měření srážek probíhá v jedné z na srážky nejchudších oblastí našeho území, která je poměrně značně ohrožena právě během vegetační sezóny suchem s vrcholem na konci léta a počátku podzimu. Vedle nižších srážkových úhrnů spolupůsobí při vzniku sucha v této oblasti také vysoké teploty, jde též o jednu z nejteplejších oblastí naší republiky s nadmořskou výškou kolem 178m. Vznik sucha může též podpořit rozložení srážek a jejich druh s přihlédnutím ke klimatickému vývoji v posledních týdnech či měsících. Tato práce rozebírá srážkový průběh a jejich druh v dané oblasti za daná období posledních tří po sobě jdoucích let, tedy roků 2015, 2016 a 2017, které byly z hlediska průběhu srážek dosti zajímavé, a v nichž se často významněji na našem území rozvíjelo sucho. Nebude od věci konfrontovat průběh srážek v letních obdobích těchto roků v dané oblasti s průběhem za shodné období roku 2010, který byl nejen v této oblasti za několik posledních let nejvlhčí s výskytem poměrně významné povodňové situace. Z tohoto přehledu by mělo vyplynout, které z uvedených období bylo na rozvoj sucha nejnáchylnější a zda se postupem času situace zlepšovala, případně jak moc. Dále by z něho mělo plynout, jak odlišný byl v těchto obdobích průběh srážek a kdy byl tento průběh s přihlédnutím k situaci a druhu srážek nejvhodnější k rozvoji sucha. Zanedbáme však v tomto případě další faktoru působící na rozvoj sucha, zejména teplotní průběh.

Srážková data podle měření v Polabí
Následuje prezentace dat a jejich komentář v jednotlivých letech. Jde o přehled vývoje srážkové činnost v dané lokalitě v létě (červen až srpen) roku 2015, 2016 a 2017.

Průběh srážek v létě 2015


Na první tabulce jsou srážková data získaná za klimatologicky letní měsíce roku 2015, na druhé tabulce vztahující se ke shodnému roku je jejich shrnutí. Doprovodíme je stručným komentářem a shrnutím výsledků. Celkem spadlo za klimatologické léto 2015 164.7mm srážek ve 27 srážkových dnech, tedy ve dnech, kdy se v oblasti vyskytly měřitelné srážky. Maximální srážkový úhrn za 24 hodinové období (den) činil 40.5mm a byl změřen dne 18.8.2015 (vyznačeno v první tabulce). Nyní rozeberme srážky a jejich průběh trochu podrobněji. Na celkovém úhrnu mají největší podíl přeháňky a bouřky, souhrnně konvekční srážky a to s výskytem 20 krát. Dále déšť s výskytem 13 krát. Co se týče intenzity srážek, tak ta byla převážně slabá nebo mírná a to shodně v 10 případech. Pokud se podíváme na příčinu, vlivem níž se srážky nad naším územím a oblastí se sběrem dat vyskytovaly, tak převážně šlo o přechody studených nebo zvlněných studených front. Právě jejich přechody jsou v letním období typické pro výskytu konvekčních srážek. Z uvedených srážkových dnů můžeme vypozorovat několik delších pauz ve srážkové činnosti, ale též naopak rovnoměrné rozložení srážky v podobě pravidelné srážkové činnosti po delší období. Větší přestávkou od srážek bylo například období od 27.6. do 8.7. a zejména pak období od 2. do 16.8., kdy došlo k významnému prohloubení a rozšíření sucha na území ČR ve spojení s výskytem velmi vysokých teplot. Srážky dne 2.8. byly navíc velmi nevýznamné a je možno je i zanedbat a počítat jako poslední srážky dne 29.7. Naopak souvislejším obdobím s výskytem srážek bylo období od 8. do 23.6.

Průběh srážek v létě 2016


V dalších dvou tabulkách je prezentace srážkových dat za léto 2016 v dané oblasti. Opět nabídneme stručný komentář uvedených dat a také můžeme již srovnávat s předchozím rokem, což je smyslem tohoto textu. Začneme tedy při komentování uvedených dat také poukazovat hned na rozdíly. Celkový srážkový úhrn za léto 2016 činil 216,2mm (což je o 51.5mm více než v létě 2015) a srážky spadly ve 30 srážkových dnech (což je o 3 dny více než v létě 2015). Maximální úhrn byl změřen 12.6. a činil 25.4mm (což je ovšem o 15.1mm méně než v létě 2015). Opět tvořily většinu úhrnu konvekční srážky (avšak šlo o 2 případy méně než v létě 2015) a dále déšť (šlo o 1 případ méně než v létě 2015). Intenzita srážek byla převážně mírná nebo slabá, mírná byla o 5 případů častěji než v létě 2015. Nejčastější příčinou byla opět přecházející studená či zvlněná studená fronta, ale také brázda nízkého tlaku vzduchu vyplněná vlhkým vzduchem. Nejdelším obdobím bez výskytem srážek bylo období od 3. do 12.6. a od 13. do 21.8., jinak byly srážky celkem rovnoměrně rozloženy do celého klimatického období. Asi nejrovnoměrnější výskyt srážek se objevil v období od 21.7. do 1.8., tedy v poslední červencové dekádě. Šlo o období s výskytem brázdy nízkého tlaku vzduchu nad střední Evropou s přílivem teplého a vlhkého vzduchu. Tento příliv teplého vzduchu na konci období ukončilo zvlněné frontální rozhraní.

Průběh srážek v létě 2017


Dle výše uvedených srážkových dat za klimatologické léto 2017 vidíme v tabulkách následující. Porovnávat budeme již se sezónami 2016 a 2015. Oproti těmto dvěma byla sezóna 2017 nejvlhčí, spadlo celkem za období 242mm srážek, ve 32 srážkových dnech (o 2 více než v předchozí sezóně). Maximální úhrn za den činil 31.5mm, byl nižší než v sezóně 2015 a o něco vyšší než v sezóně 2016. Konvekční srážky se vyskytly ve 24 případech ze všech srážkových případů, což bylo nejvíce případů z pohledu uplynulých dvou sezón. Dále 12 krát se objevil déšť a tvoří tak shodný podíl na celkových srážkách jako v sezóně 2016 a o 1 případ nižší podíl než v sezóně 2015. Intenzita srážek byla většinou mírná nebo slabá. Zdroje výskytu srážek byly poměrně pestré a nemůžeme říci, že by jednoznačně některá ze situací převažovala. Často ovšem šlo, jak bývá v létě v našich podmínkách zvykem, o přechod studené či zvlněné studené front, často ale také o přechod brázdy nízkého tlaku vzduchu. Během léta se nevyskytla delší pauza, během které by se měřitelné srážky nevyskytly. Byly tedy poměrně rovnoměrně rozloženy do období. Až na konci období se objevilo týdenní období bez srážek a to od 19. do 26.8., o něco kratší období bez výskytu srážek se objevila ještě v červnu a to od 6. do 12.6. a od 16. do 22.6.

Závěrečné shrnutí
Z uvedeného přehledu vyplývá, že srážek postupně od roku 2015 v letním období přibývalo. Letošní léto bylo tedy nejvlhčí a to se odrazilo na hydrologickém vývoji. I když se určité oblasti během léta se suchem potýkaly (zejména jižní Morava, postupně hlavně jihozápad Čech a okolí Prahy, včetně města), tak nebylo toto rozhodně tak rozvinuté jako v roce 2016 a zejména v roce 2015, který přinesl specifický a pro naše podmínky netypický průběh srážek a hlavně teplot. Sucho bylo v ČR jako celku v letošním létu rozvinuto zejména v jeho první polovině, nejsušší a poměrně teplý byl již konec klimatologického jara a poté začátek léta. Během léta sice srážek postupně ubývalo, ale nevyskytla se tak významně horká období s delším trváním jako v předchozích letech. Vodní bilance tak byla dle výše uvedeného souhrnně v letošním (2017) létě o poznání lepší, což se projevilo i na vegetaci a vodnostech toků či dalších hydrologických ukazatelích.

Závěrem uvádíme pro srovnání jednak celkové denní srážky v rozebíraných letech dle srážkových dnů prostřednictvím grafického znázornění v podobě grafů a jednak také celkové srážky za předchozí klimatologická léta.


Srážky za letní období v letech 2010 až 2014

Grafická prezentace:
Na grafech jsou znázorněny tmavě modře maximální denní úhrny srážek za dané letní období (ostatní úhrny jsou světle modře). V následující tabulce pod graf vidíme celkové letní srážky změřené na shodném místě za klimatologická letní období roků 2010 a 2014. Vlhčí léta byla zaznamenána v letech 2010, 2011 a 2013. V letech 2010 a 2013 vyústily vydatné srážky v povodňové situace, v roce 2010 to bylo v srpnu, tedy v poslední třetině léta a v roce 2013 v červnu, v první třetině období. Důležitou roli hrálo předchozí nasycení území, které bylo v roce 2010 velmi významné a v roce 2013 významné po srážkách spadlých v předchozím měsíci. Po hlavní povodňové situaci se vyskytla během tří týdnů druhá, méně významná, vlna po další srážkové činnosti. Pro detailní hodnocení vlivu průběhu srážek na hydrologickou situaci by bylo nutné zajisté zohlednit i minimálně teplotní vývoj.

Protože cílem tohoto článku není analyzovat povodňové situace a jejich příčiny, je v předchozím odstavci tohoto textu pouze krátká zmínka o vlivu vydatných srážek v letní klimatologické sezóně během několika minulých let. Cílem článku bylo ukázat srážkový vývoj během klimatologického léta v uplynulých třech letech v kontextu k alespoň jednomu ukazateli (celkové srážky za období) o srážkách za několik dalších uplynulých období. Též bylo jeho cílem shromáždit data jako důkazy pro hydrologický vývoj na základě těchto ukazatelů o průběhu srážek v daném období. Jako podkladová data byla zvolena data o srážkových úhrnech naměřených v jedné z nejsušších oblastí naší republiky.

Související články:

1 > Průběh srážek a hydrologické situace v září 2016 a 2017
2 > Průběh srážek a hydrologická situace v srpnu 2016 a 2017
3 > Předpovídání větru pro území České Republiky
4 > Předpovídání stavu oblohy pro území České Republiky
5 > Předpovídání srážek pro území České Republiky
6 > Předpovídání teplot pro území České Republiky
7 > Zásady předpovídání počasí

MA 21.10.2017 23:11
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.08 sekund - 23 Dotazů(y) 3,904,146 návštěv