Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Průběh srážek a hydrologická situace v srpnu 2016 a 2017
21.07.2018 13:40
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· O víkendu bude tepl...
· Výhled z 19.7.2018
· Extrémní srážky ...
· Sjízdnost k 19.7.2018
· Průběh srážek na...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Průběh srážek a hydrologická situace v srpnu 2016 a 2017
V tomto textu bude podrobněji rozebrán srážkový průběh v měsíci srpnu roku 2016 a 2017 a jako naměřené údaje budou použity údaje naměřené ve středním Polabí, jednom z nejsušších míst na našem území. Data srážkových úhrnů byla změřena ve venkovské lokalitě v okrese Nymburk, Středočeském kraji.

Meteorologická situace a stručný průběh počasí

SRPEN 2016: Přechodný příliv teplého vzduchu ukončila během měsíce studená fronta od západu, další přecházela v následujících dnech. Za teplou frontou, která naše území přešla od západu po přesunu tlakové výše, k nám pronikl přechodně teplý vzduch. Následně naše území přešla slábnoucí studená fronta, za kterou se příliv teplého vzduchu obnovil. Ukončen byl až přechodem zvlněné studené fronty na počátku třetí dekády měsíce. Ke konci měsíce se rozšířila nad střední Evropu tlaková výše zvaná „Gerd“, která byla relativně mohutná a rozsáhlá. Na naše území pronikal teplý vzduch. V závěru měsíce přešla naše území od západu slabá studená fronta, za níž se na naše území rozšířila další rozsáhlá anticyklona, zvaná „Harald“, s níž se obnovilo teplé proudění. Polojasné až slunečné počasí bylo střídáno oblačným s výskytem lokálních srážek, které byly většinou slabé. Na dalších frontách se objevily obdobné srážky. Druhá polovina dekády přinesla slunečné pak horké počasí zcela beze srážek. Nejvýznamnější srážky přinesla zvlněná fronta na počátku třetí dekády (21.9.). Konec měsíce přinášel často slunné počasí v anticyklonách, jen v oblasti studené fronty se objevily ke konci měsíce lokální konvekční srážky.

SRPEN 2017: Počátek období byl ve znamení vlivu tlakové výše a přílivu velmi teplého vzduchu. Příliv teplého vzduchu ukončila zvlněná studená fronta, za níž se obnovilo teplejší proudění. Velmi významnou, avšak spíše lokální, konvekci přineslo zvlněné frontální rozhraní kolem 10. a zejména 11. srpna. Po kratším sušším období s vlivem tlakové výše přešla studená fronta. Před polovinou poslední dekády přešla okludovaná fronta. Následovaly další frontální systémy. Po dalším kratším období s vlivem tlakové výše ovlivnila naše počasí další zvlněná studená fronta a to v úplné závěru měsíce. Vedle kratších sušších epizod se objevovaly často srážky na frontách, často šlo o srážky konvekční, většinou v podobě bouřek. Ty přinesly dosti rozdílné srážkové úhrny na naše území.

Srážková data podle měření v Polabí

Výše uvedená tabulka (tab. 1) ukazuje průběh srážek v měsíci srpen v roce 2016 a 2017 na Nymbursku, ve 178m n.m. ve středním Polabí. Vypsány jsou dny s výskytem srážek vyšších než
0.1mm (včetně) srážkového úhrnu za daný den, respektive ucelené 24 hodinové období počítané od 0:00 hodin do 23:59 hodin daného dne. Uveden je dále srážkový úhrn v milimetrech a druh srážek. Po výpisem srážek je uveden celkový počet srážek, srážkových dnů (dny s výskytem srážkového úhrnu alespoň 0.1mm), průměr srážek ve všech srážkových dnech (nikoli průměr celého měsíce) a dále počty výskytu jednotlivých druhů srážek, což je patrno též ze sloupce druh srážek. Světle modře je zvýrazněn nejvyšší denní srážkový úhrn měsíce.

Z tabulky můžeme vyčíst, že v srpnu 2017 spadlo více srážek (přesně o 24mm, v průměru pak o 1.59mm) a to ve více srážkových dnech (o 2). Jednoznačně převládly konvekční srážky typu přeháněk či bouřek (počítáno dohromady, 7 případů z 10) a srážky typu mrholení se nevyskytly, oproti srpnu 2016, kdy převládly srážky typu deště a mrholení se objevilo ve 2 případech z 9 možných. V srpnu 2017 byl též maximální denní úhrn srážek vyšší (přesně o 9mm) a jednalo se čistě o srážky bouřkového charakteru, v roce 2016 v daný den měl částečný podíl na celkovém úhrnu i déšť. V obou případech přecházela naše území zvlněná studená fronta a ukončovala příliv teplého či velmi teplého vzduchu (viz meteorologický vývoj výše). Pokud si rozebereme podíl maximálního srážkového úhrnu na celkovém měsíčním úhrnu, v obou případech šlo téměř o poloviční podíl. V případě srpna 2016 šlo o 17.1mm z celkových 33.9mm, což je téměř přesně poloviční podíl a v případě srpna 2017 šlo o 26.1mm z celkových 57.9mm, což je bez 3.7mm též poloviční podíl na celkovém úhrnu.

Hydrologická odezva
V srpnu 2017 sice spadlo více srážek, avšak jednoznačně šlo o převahu srážek konvekčních a významná část srážkového úhrnu spadla v jediný den právě v podobě konvekčních srážek. Tyto srážky stekly po málo nasyceném území do povodí a odtekly jím, menší část srážkového úhrnu sebrala vegetace v podobě intercepce, další část se odpařila vlivem vyšších teplot a prohřátého zemského povrchu po výskytu velmi vysokých teplot nebo vysokých teplot, které vládly po většinu první dekád měsíce (viz meteorologický vývoj výše) a jen minimum srážek se infiltrovalo do zemského povrchu a zmírnilo vláhový deficit v půdě. Hydrologicky byly tyto srážky tedy nevýznamné. Podobně jako většina dalších o poznání zanedbatelnějších úhrnů při konvekčních srážkách v dalších dnech. V případě deště šlo též většinou o nižší srážkové úhrny, avšak tyto přispěly o něco více ke zvýšení vlhkosti půdy. Hydrologicky nejvýznamnější byly srážky v podobě deště na konci měsíce, přesněji též na konci posledního dne měsíce. Déšť byl trvalý a intenzivnější a napršelo 14.1mm srážek, což byl druhý významný srážkový úhrn v měsíci. Tento ovšem přispěl vzhledem k charakteru srážek k infiltraci více než prudké konvekční srážek v bouřkách na výrazném rozhraní dne 11.8.2017. V případě 31.8.2017 šlo též o zvlněnou frontu, viz výše.

V srpnu 2016 spadlo srážek relativně málo, jediný významnější srážkový úhrn 17.1mm pochází též z přechodu zvlněné studené fronty a tvořen byl přeháňkami či bouřkami a následně deštěm. Šlo o hydrologicky o něco významnější srážky vlivem výskytu deště po konvekční činnosti. Ostatní srážky byly hydrologicky nevýznamné nebo jen minimálně významné a to včetně úhrnu 7.8mm z posledního srážkového dne, neboť šlo opět čistě o konvekční srážky.

Pokud chceme činit závěry o vodní bilanci, prohloubení sucha a pravděpodobném vývoji vodností vodních toků, tak je nutné zpracovat ještě statistiky zejména teplotního vývoje v těchto dvou obdobích. Již nyní ale můžeme usuzovat dle celkových srážek, jejich rozložení a druhu, že v srpnu 2016 šlo zajisté o zápornou vodní bilanci s významnějším prohloubením sucha.

Teplotní data naměřená v Polabí

Tabulka (tab. 2 vlevo) ukazuje teplotní poměry dle naměřených dat na Nymbursku, ve 178m n.m. ve středním Polabí v srpnu 2016 a 2017. Z uvedených hodnot je na první pohled patrné, že vyšší průměrná teplota byla dosažena v srpnu 2017 (20.94°C) stejně jako vyšší teplotní maximum měsíce (36.9°C) a vyskytl se i o něco málo vyšší počet tropických dnů (8), též se objevila jedna noc, kdy teplota neklesla (ani poté během dne) pod 20°C. O jeden letní den více byl ale v srpnu 2016 (24) a naopak v srpnu 2017 byla jen o něco málo vyšší nejnižší měsíční teplota (7.6°C) oproti srpnu 2016 (7.2°C). Nyní můžeme též rozšířit statistiku a poskytnout údaje, kolikrát kleslo noční či lépe řečeno ranní minimum v těchto měsících pod 10°C. V srpnu 2016 to bylo 4 krát a v srpnu 2017 to bylo 3 krát s tím, že v jednom případě šlo o minimum přesně 10.0°C. Přidejme statistiku, kolikrát nekleslo ranní minimum pod 15°C, což je spolehlivější ukazatel. V srpnu 2016 to bylo 8 krát a v srpnu 2017 to bylo téměř jednou tolikrát a to 14 krát s tím, že jak již výše uvedeno jednou nekleslo minimum ani pod 20°C (tropická noc).

Takže v srpnu 2016 bylo oproti srpnu 2017 více letních dnů, teploty nebyly tak vysoké (nižší maximum měsíce, méně tropických dnů) a noční teploty byly častěji nižší, což též snížilo měsíční průměr.

Množství oblačnosti a sluneční svit dle pozorování v Polabí
Pro hodnocení výsušnosti půdy a prohlubování sucha je nutné podívat se i na množství oblačnosti a tím pádem výskyt slunných dnů s převahou malé nebo žádné oblačnosti. Jde o další důležitý faktor při hodnocení sucha. Proto uvedeme opět statistiku z pozorování na již mnohokrát uvedeném místě a její stručný komentář.

V další tabulce (tab. 2 vpravo) je shrnuto rozložení pokrytí oblohy oblačností v jednotlivých dnech. Aplikovány byly určité zásady, které stručně shrnuje třetí sloupec tabulky. Nyní tato kritéria rozvedeme. Slunné dny mají kritérium pokrytí oblohy oblačnosti do 3/8, přechodně s výskytem pokrytí 4/8 oblohy. Jde tedy o zcela jasné dny, dny s minimem oblačnosti a maximálně dny s přechodným výskytem oblačnosti, která nezakrývá větší část oblohy a sluníčko za oblaky zachází jen občas. Dny polojasné mají kritérium převahy pokrytí oblohy ze 4/8, maximálně přechodně z 5/8. Oblačné dny mají kritérium pokrytí maximálně ze 6/8, kdy je pokryta větší část oblohy, avšak obloha po převážnou část dne není pokryta celá nebo téměř celá, což je kritérium pro dny zatažené.

Na základě pozorování v lokalitě na Nymbursku jsou uvedeny počty takových dnů v srpnu 2016 a 2017. Na první pohled z tabulky vidíme, že více slunných dnů bylo v srpnu 2016 a to shodně jako dnů hodnocených jako zatažené. Více než polojasných dnů bylo dnů oblačných. V roce 2017 bylo v srpnu více zatažených dnů, slunných dnů bylo dokonce méně než v předchozím roce. Více bylo ale dnů polojasných než oblačných. Pokud si sečteme dny relativně slunné, tedy s menší oblačností = dny slunné a polojasné, tak jich bylo v roce 2016 v srpnu 13 z možných 31 a v srpnu 2017 12 z možných 31. Uděláme-li to samé s dny oblačnými, tedy dny s větší oblačností a sečteme dny oblačné a zatažené, tak v srpnu 2016 jich bylo 18 z možných 31 a v srpnu 2017 9 z možných 31. Takže dnů s menší oblačností bylo v srpnu 2016 pouze o 1 více než v srpnu 2017 a dnů s větší oblačností bylo v srpnu 2016 pouze o 1 méně než v srpnu 2017.

Závěr
V srpnu 2017 byla oproti srpnu 2016: průměrná teplota vyšší o 1.08°C, bylo naměřeno o 3.8°C vyšší teplotní maximum měsíce, vyskytlo se o 1 letní den méně, o 2 tropické dny více a o 1 tropickou noc též více. Nejnižší noční teplota byla o 0.4°C vyšší. Spadlo o 23.1mm srážek více a to v o 2 více srážkových dnech. Průměr srážek ve srážkových dnech (nikoli v celé měsíci!) bylo o 1.59mm vyšší. O 4 dny byl vyšší počet dní s výskytem konvekčních srážek. Slunných dnů bylo o 5 méně, dnů s malou oblačností o 1 méně. Dnů zatažených bylo o 6 více a dnů s velkou oblačností o 1 více.

V srpnu 2017 tedy byly obecně vyšší teploty, spadlo více srážek, přičemž na celkovém úhrnu měly 70% podíl srážkově konvekčního charakteru oproti trvalejšímu dešti či obecně srážkám v podobě deště, bylo méně slunných dnů a tedy slunečního svitu. Vyšší teploty kompenzovaly též vyšší srážky, avšak z důvodu převahy jejich konvekčního charakteru s jejich vysokým podílem na celkovém úhrnu srážek za měsíc je nutno konstatovat, že se sucho prohloubilo významněji. Jednalo se často o prudké srážky hydrologicky nevýznamné, které rychle odtekly povodím.

Na tento článek bude následovat shodný článek s údaji za měsíce září 2016 a 2017.

Související články:

1 > Předpovídání větru pro území České Republiky
2 > Předpovídání stavu oblohy pro území České Republiky
3 > Předpovídání srážek pro území České Republiky
4 > Předpovídání teplot pro území České Republiky
5 > Zásady předpovídání počasí

MA 11.10.2017 22:04
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.09 sekund - 23 Dotazů(y) 3,926,028 návštěv