Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Aktuální hydrologická situace (11.8.2017)
28.05.2018 03:25
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Počasí Studený a vlhč...
Počasí Teploty mírně n...
Počasí Květen začne te...
Počasí Po polovině týd...
Počasí Teplé počasí v...
Počasí Do čtvrtka možn...
O nás NOVÁ GRAFIKA - I...
Poslední články
· Výhled z 27.5.2018
· Aktuální hydrologi...
· Extrémní srážky ...
· Výhled z 24.5.2018
· Sjízdnost k 24.5.2018
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [7]
· Informační zpráva... [12]
· Meteolisty č. 51 (Z... [14]
· Ročenka 2017 [65]
· Informační zpráva... [40]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Aktuální hydrologická situace (11.8.2017)
V dalším textu se podíváme na stav hydrologické situace dle některých ukazatelů, jako je nasycení území, využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm (dále jen VVK), vodnosti toků plus platnost stavů sucha a některé další. Též na stručnou prognózu teplotních a srážkových charakteristik do nejbližších dnů.

Shrnutí klimatologického vývoje
V minulých dnech jsme se na území ČR setkávali s vysokými, občas i velmi vysokými teplotami a převážně slunečným počasí beze srážek nebo jen s nevýznamnými lokálními srážkami konvekčního charakteru. Sucho se na území ČR prohlubovalo. Vysoké teploty panovaly především v pondělí 31. července, kdy teploty vystupovaly k 32 až 33°C a hlavně v úterý 1. srpna, kdy ve vrcholícím přílivu teplého až velmi teplého vzduchu před studenou frontou vystupovala maxima na 37°C (maximum v ČR na stanici Staňkov 37.3°C). Po krátké pauze od vysokých teplot ve středu se objevily velmi vysoké teploty zejména na Moravě a ve Slezsku ve čtvrtek 3. srpna, maximum dosáhlo 38°C (maximum na stanici Strážnice 38.3°C a doposud zatím nejvyšší maximum teploty v letošním roce u nás), velmi teplé byly i noci s výskytem minimálních teplot nad 20°C. Po přechodu studené fronty došlo k mírnému ochlazení, které bylo ovšem střídáno následně návratem přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu na počátku nového týdne. V tomto týdnu (od 7. srpna) se objevovaly vysoké teploty, přechodně i velmi vysoké teploty hlavně na východě Čech a na Moravě, ve Slezsku. Západ a severozápad Čech byly chladnější. Od pondělí do středy vystupovaly teploty většinou do 30°C, na jižní a jihovýchodní Moravě byly o něco vyšší. Ve čtvrtek 10. srpna vrcholil na naše území příliv teplého vzduchu, na východ velmi teplého vzduchu před zvlněnou studenou frontou, která ovlivňuje počasí u nás nyní. Teploty vystoupily na Moravě a ve Slezsku do 35°C (maximum na stanici Strážnice 35.4°C). V současné době přináší poměrně intenzivní bouřkovou činnost zvlněné frontální rozhraní, několik bouřkových komplexů s intenzivními projevy přešlo přes Moravu už v noci na čtvrtek, další během čtvrtka a v noci na pátek. Nyní se setkáváme s bouřkovou činností v pásu jižní až severovýchodní Čechy, kde by mělo lokálně spadnout též poměrně hodně srážek.

Shrnutí hydrologického vývoje
V závislosti na výše popsaném klimatickém vývoji docházelo během období k prohlubování sucha, tedy ke zvyšování rizika vzniku požárů ve volné krajině, k poklesu VVK a snižování nasycení území či k poklesům vodností toků s četným výskytem stavů sucha (index Q364) na tocích v ČR – viz dále. Ke konci období došlo vlivem lokální bouřkové činnosti zatím zejména ke zmírnění rizika vzniku požárů, převládající konvekční srážky nijak hydrologickou situaci nezlepšily.

Nasycení území – na většině území ČR je nasycení velmi slabé nebo slabé. S nasycením na normální úrovni nebo ojediněle se silným nasycením se setkáváme v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách a jejich podhůří, ojediněle na Děčínsku, v Krušných horách a Jeseníkách, jedná se vždy o nejvýše položené oblasti. Z hlediska VVK do 20cm hloubky v půdě je situace obdobná, dostatečná VVK je v pohraničí od ašského výběžku až po Jeseníky a částečně v severní části Vysočiny. Vyšší VVK je jinde spíše lokálně po spadu významnějších srážek. Na ostatním území je VVK nízká až velmi nízká a lze vymezit určité oblasti s nejnižšími hodnotami VVK (do 30% a ojediněle pod 10%) a jde o Prahu a okolí, jihozápadní Čechy a jižní, jihovýchodní Moravu. Přilehlé oblasti těmto mají VVK o něco vyšší, do 50%.

Vodnosti toků – z hlediska hydrologického sucha máme situaci následující. Vodnost je ve většině sledovaných profilů na tocích podnormální, anebo jde o stav sucho. Ojediněle se objevuje extrémní sucho, kdy je vodnost minimální a jedná se o profil Plaňany na Výrovce, Mírovka na Šlapance, Vysočany na Želetavce, Svinov na Odře, Věřňovice na Olši, Česká Lípa na Ploučnici a Kostelec nad Labem na Labi. Z hlediska hodnocení M – denního průtoku jde o hodnoty Q355-Q330, místy však panuje hydrologické sucho, kdy platí index Q364-Q355, ojediněle je průtok nižší než Q364 a jde o profily Plaňany, Mírovka, Svinov, Věřňovice, Vysočany a Brandýs nad Labem.

Hladiny podzemních vod – v mělkých vrtech jsou hladiny dle posledního zhodnoceného období (do 6.8.2017) většinou mírně až silně podnormální, ojediněle jde o mimořádně podnormální hladiny. Nejnižších hodnot dosahují hladiny na jižní Moravě a jihovýchodě Vysočiny, na severovýchodě Čech a lokálně i jinde.

Průtoky toků – v závislosti na vodnostech zaznamenáváme převážně nízké až velmi nízké průtoky vodních toků, místy s výskytem vodního stavu hodnoceném jako sucho (Q364 a nižší průtok). Je opět možno vymezit určité oblasti s četnějším výskytem stavů sucha. Jedná se o povodí Sázavy v oblasti Vysočiny a středních Čech, o povodí Berounky, Jizery, Bečvy a dolní Moravy. Jinde se vyskytuje stav sucha spíše lokálně, zejména na malých vodních tocích. Do stavu sucha nyní přechodně zaklesává průtok i v profilu Praha-Chuchle na Vltavě.

Krátce ještě k jakosti a teplotě vody v nádržích. Dle informací o měření jakosti jde většinou o špatnou kvalitu vody s malou průhledností. Čistší jsou hlavně vodní nádrže ve vyšších polohách, které mají výbornou průhlednost vody. Teplota vody je v nádržích po horkém počasí vysoká, teploty vody v nádržích se pohybují nejčastěji od 21 do 24°C, výjimečně dosahují 25°C. Zpravidla vodní nádrže s velmi teplou vodou mají její větší zakalení a některé i výskyt sinic. Vodní nádrže pod horami s chladnější vodou mají jakost výbornou, avšak neplatí to v každém případě. Například přehrada Vranov s teplotou vody 23.7°C má průhlednost vody výbornou.

Očekávaný klimatologický a hydrologický vývoj
V dalších dnech nelze čekat na území ČR podobně vysoké teploty jako v uplynulých 10 až 14 dnech. Teploty budou o poznání nižší, často budou v maximech dosahovat pouze hodnot slabě nad 20°C. Občas mírně překročí letních 25°C, ale tropických 30°C by měly dosahovat jen výjimečně a to zejména na jihu a jihovýchodě Moravy. Noci budou častěji chladnější, minimální teploty budou klesat pod 15°C, v krátkých přílivech teplého vzduchu je lze čekat zejména na konci těchto přílivů v rozmezí 19 až 14°C. Srážek bude více během příštího týdne na frontálních systémech, které budou v převládajícím chladnějším a vlhčím západním proudění postupovat přes naše území k východu. Jinak půjde o lokální srážky v podobě přeháněk, ojediněle zejména při ukončování přílivů teplého vzduchu i bouřek, které by na rozdíl od minulých dnů neměly být nijak intenzivní.

Za předpokladu, že současné prognózy vyjdou a minimálně v dalších 7 až 10 dnech se nevyskytnou vysoké teploty a budou se objevovat občasné srážky, bude vodní bilance na území ČR spíše vyrovnaná nebo i místy kladná a hydrologické sucho se zmírní. Vodnosti toků se vzhledem k aktuální situaci zatím nijak moc nezvýší, převážná část srážek spadla nyní v konvekční formě, trvalejší mírné srážky se zatím neočekávají. Riziko vzniku požárů by zatím nemělo nabývat vyšších stupňů.

Data: hydro.chmi.cz, státní podniky povodí pla.cz, pvl.cz, pmo.cz, pod.cz a poh.cz

Související články:

1 > Význačné počasí dalších dnů a jeho příčiny
2 > Jak moc bude teplo a kolik poté naprší?
3 > Jak moc se ochladí a na jak dlouho?
4 > Hydrometeorologická situace: Požáry a sucho hlavně na jihu Moravy
5 > Aktuální hydrologická situace v ČR

MA 11.8.2017 14:09
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.14 sekund - 23 Dotazů(y) 3,883,285 návštěv