Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Co je to prognóza v meteorologii a klimatologii?
20.04.2018 01:03
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Počasí na hory
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Teplé počasí v...
Počasí Do čtvrtka možn...
O nás NOVÁ GRAFIKA - I...
Počasí Jarní počasí n...
Počasí V noci postupně ...
O nás Novinky v dubnu: ...
Počasí Studené, zpočá...
O nás Světový den vod...
Počasí Typické před ja...
O nás Spuštěna strán...
Poslední články
· Výhled z 19.4.2018
· Sjízdnost k 19.4.20...
· Ostré jarní sluní...
· Výhled ze 17.4.2018
· Tlaková výše poč...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [5]
· Informační zpráva... [7]
· Meteolisty č. 51 (Z... [12]
· Ročenka 2017 [52]
· Informační zpráva... [36]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Co je to prognóza v meteorologii a klimatologii?
Setkáváme se občas s nejasností v pojmech týkajících se prognóz počasí. Co je to prognóza, co předpověď, co výhled počasí a co je to klimatický výhled? Není to totiž to samé a každý pojem, resp. každá tato prognóza má svůj význam a svá specifika. V dalším textu přineseme znaky těchto prognóz a důrazně je od sebe odlišíme, též každou krátce popíšeme co se týče jejího účelu, tedy využití v praxi. Doufejme, že přispějeme k lepším znalostem ohledně této problematiky a tím se zlepší interpretace těchto prognóz ze strany jejich příjemců, byť už zde byly v minulosti nějaké články na toto téma vydány. V tomto se pokusíme problematiku shrnout komplexněji a věnovat se každému pojmu trochu více.

Prognóza zastřešuje veškeré předpovědi a výhledy
Prognóza stojí nahoře, neboť takto můžeme nazvat jakýkoli odhad chování počasí (platí to v kterémkoli oboru). Prognózou tedy rozumíme jakoukoli snahu o odhad chování počasí nebo klimatu (z hlediska našeho oboru) do budoucna, ať jde o předpověď počasí velmi krátkodobou na několik málo hodin (např. odhad počasí na základě pozorování oblohy a aktuálního počasí) až po výhledy stavu klimatu na měsíce dopředu. Každá tato prognóza má jiný účel a specifické rysy. Nyní se podívejme na jednotlivé druhy prognóz, nejedná se o žádný další pojem, který by měl jiný význam ve vztahu k tomuto pojmu, k prognóze.

Předpověď počasí má několik druhů a je nejpodrobnější
Předpověď počasí znamená odhad chování povětrnostních podmínek na určitou dobu dopředu, podle toho ji dále dělíme. Pokud hovoříme o předpovědi počasí, je to vše, co není aktuálním stavem počasí (počasí právě teď venku na daném místě) a též to není proběhlé počasí (počasí v minulosti, tj. vše co se v troposféře odehrálo do okamžiku současnosti, kdy se odehrává současné počasí). Vše další pak je předpověď počasí, která se zajisté většinou nesestavuje na několik minut dopředu, ale na několik málo hodin dopředu už počasí předpovídáme relativně často a to i podle jeho aktuálního vývoje.

Rozlišujeme tedy:
> Předpověď velmi krátkodobou – nejpodrobnější předpověď na několik málo hodin, která obsahuje předpověď mnoha meteorologických prvků a má nejvyšší úspěšnost,
> Předpověď krátkodobou – na více hodin, zpravidla na jeden až tři dny, která je méně podrobná než první uvedený typ, avšak na jeden den dopředu může být stejně podrobná jako předpověď velmi krátkodobá a předpovídat lze mnoho prvků, její úspěšnost s časem pomalu klesá, ale ještě se vyznačuje poměrně velkou úspěšností,
> Předpověď střednědobá – na kolik dní, zpravidla do týdne od data sestavení. Tato je méně podrobná, je zpravidla naopak stručná a obsahuje pouze odhad základních prvků jako je stav oblohy a průběh počasí, nejnižší a nejvyšší teploty, směr a rychlost větru či odhad rozmezí spadlých srážek na daném území, její úspěšnost postupně klesá a předpověď na týden má již poměrně malou úspěšnost,
> Předpověď dlouhodobá, výhled – tuto předpověď nazýváme výhledem, neboť jde o velmi stručný odhad chování základních prvků, zpravidla jen oblačnosti, srážek a teploty vzduchu.
Výhled počasí je stručný, avšak jde stále o předpověď. Jinými slovy předpovídáme konkrétní hodnoty a to den po dni. Předpověď, a to jakákoli, zní tedy na každý den a jsou předpovídány konkrétní očekávané hodnoty či očekávaný vývoj. Například minimální teploty mezi 15 až 11°C a též je tedy předpovídán očekávaný vývoj počasí, například bude oblačno až polojasno, k večeru až zataženo a místy přeháňky nebo bouřky.

Klimatický výhled není předpověď
Důrazně musíme od předpovědi a výhledu počasí odlišovat tento klimatický výhled. Jde pouze o výhled, tzn. že zní na dlouhou dobu dopředu a to na delší období. Není ho ovšem schopen pokrýt den po dni a nepředpovídá konkrétní hodnoty. Tím se odlišuje od předpovědi počasí. Klimatický výhled pouze stanovuje odchylky základních prvků od ustáleného dlouhodobého normálu (dnes je tento normál počítán z období let 1961 až 1990) a jde o dlouhodobý průměr. Tento klimatický výhled nám tedy pouze sděluje, že období bude např. o 2-3°C teplejší než činí tento normál a že by mělo například méně pršet s procentuální odchylkou od normálu, tedy od 100%. Takže v případě, že bude méně pršet, může být uvedeno, že spadne v dané lokalitě pouze 50% normálu. Rozlišujeme u těchto výhledů tedy teplotní a srážkový průměr (tj. 100% normálu), dále slabý podprůměr (do 75% normálu), mírný podprůměr (do 50% normálu) a výrazný podprůměr (do 25% normálu), stejně tak slabý nadprůměr, mírný nadprůměr a výrazný nadprůměr. Toto u teplot vyjadřujeme například tak, že bude období na daném místě o 2°C teplejší než činí dlouhodobý normál. U takových map se tedy rozhodně nejedná o teplotu v konkrétní den na daném území, ale o anomálii (odchylku) této teploty. Shodně je tomu u srážkových charakteristik. Tento výhled nám nemůže dát informace o průběhu počasí po celé období a pokud zní tedy na teplotně podprůměrné a srážkově nadprůměrné počasí, rozhodně to neznamená, že bude po celé období jen zima a pršet. Určitě je větší pravděpodobnost, že v takto hodnoceném období asi nebude dlouhodobě příliš teplo ve vztahu k danému ročnímu období a také že nebude příliš hezky, ale naopak se častěji setkáme se srážkami. Teploty mohou mít ovšem různý průběh v daném období a stejně tak mohou být rozloženy různě v tomto období i srážky. Uveďme si několik málo praktických příkladů.

Období např. 15 dnů bude znít na zápornou teplotní odchylku od normálu 2-3°C a spadnout by mělo 250% srážkového normálu, tzn. období bude slabě až mírně nadprůměrné co do srážek. V tomto období mohou být tedy stále lehce podprůměrné teploty, které budou ustálené a bude často pršet, srážky budou prakticky na denním pořádku. Též ale může v jinak teplotně průměrných dnech nebo i slabě nadprůměrných dojít k velmi výraznému ochlazení s odchylkou přechodně i -8°C s trváním 2-3 dny. I u srážek bude období suché nebo srážkově vyrovnané a v něm se může objevit velmi srážkově bohatá epizoda, kdy spadne extrémní množství srážek třeba během 1-3 dnů.

Podobně tomu bude když budeme mít období o shodném počtu dnů jako v předchozím příkladu a to bude znít na teplotní nadprůměr a srážkový podprůměr o určité výraznosti. V takovém období se mohou opět teploty různě vyvíjet a srážky mohou mít také různý průběh. Mohou se omezit například na jednu bouřkovou činnost studené fronty, která přeruší horké počasí, anebo se mohou objevit slabé a nevydatné srážky v několika dnech v podobě lokálních přeháněk.


Tento praktický článek by měl objasnit jaké známe druhy předpovědí počasí a co je to výhled počasí na straně jedné a co se rozumí pod pojmem klimatický výhled na straně druhé. Co poskytují tyto druhy prognóz a jak se odlišují je vedle tohoto článku popsáno i v některých již vydaných (viz odkazy).

Související články:

1 > Proč předpovědi nevycházejí a kdy nejčastěji
2 > Prognózy - složitá práce meteorologů a spolupráce¨
3 > Předpověď teploty vzduchu a prvků s ní spojených
4 > Předpověď oblačnosti a srážek
5 > Předpověď tlaku a jeho tendence
6 > Předpovědi počasí, aneb snaha odhadnout velký atmosférický komplex

MA 14.7.2017 23:58
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.15 sekund - 23 Dotazů(y) 3,837,081 návštěv